۱۴ کاری که باید در ایتالیا انجام دهیم

زمانی که آماده سفر به ایتالیا هستید سعی کنید از جاذبه های دیدنی ایتالیا دیدن کنید.شما باید به جای تماشا کردن و دیدن جاذبه های ایتالیا باید لیستی از کار هایی که باید انجام دهیم را بنویسیم اینک ۱۴ کاری که باید در ایتالیا انجام دهیم را می خوانیم…

۱- زنگ خانه های ونیز را بزنید و فرار کنید !
مسلم است که در ونیز به جزقایق راه دیگری برای عبور و مرور نیست ! یک سواری حسابی از قایق های مسافری ونیز بگیرید. با اینکه خیلی راهنما های توریستی قایق های پارویی ونیز رو توصیه میکنند، ولی این قایق ها به صورت خیلی غیرمنطقی گران هستند و آنقدر که ادعا میشود هم رمانتیک نیستند. در عوض، یک روز قبل یا بعد از ناهار، سوار قایق های مسافری ونیز شوید و از اول مسیر تا میدان سن مارکو را با قایق بروید. ترجیحاً یک بستنی ایتالیایی هم در دست داشته سعی کنید که یک نقطه با دید خوب توی قایق شکار کنید تا مناظر خاص را از دست ندهید. اگر بلیط یک روزه کانل را برای قایق خریداری کنید میتوانید برای رفتن به جزایر مورانو (Murano) و بورانو (Burano) هم از همان بلیط استفاده کنید. مورانو قدیمی ترین و معروفترین تولید کننده شیشه های رنگی برای کلیسا یا ظروف تزئینی است.

بورانو مثل یک شهر کارتونی است که برای سالمندان ساخته شده است. همه ساختمان ها رنگی اند و به طرز عجیبی همه جا آرام است. در بورانو تا میتوانید از خودتان با مناظرزیبا عکس بگیرید و به هر جا توانستید سرک بکشید. با محلی ها هم وارد صحبت شوید چون خیلی از آنها بازنشستگان ثروتمندی هستند که از دیگر کشورها برای یک زندگی آرام و بی سر و صدا به بورانو آمده اند. یکی از لذت هایی که در ونیز وجود دارد این است که در خیابان ها پرسه بزنید، زنگ در خانه ها رو بزنید و فرار کنید. زنگ درها به صورت دکمه های گرد و با استیل قدیمی هست که کودک درون هر کسی رو به جنب و جوش می آورد. البته عذاب وجدان هم نگیرید چون بیش از ۶۰ درصد خونه های ونیز خالی از سکنه هستند.

11

۲- شام آخر را در خیابان های میلان بخورید !

اکیدا توصیه میکنم تا ۱۵ دقیقه صرف تابلوی شام آخر کنید، بیشتر توریست ها مرتکب بزرگترین اشتباه عمرشان میشوند به میلان نمیروند ولی میلان تنها شهری است که می توانید در آن شاهکار لئوناردو را ببینید. دیدن این تابلو قوانین سفت و سختی از جمله محدودیت زمانی ۱۵ دقیقه ای دارد و باید بلیط هایتان را از خیلی قبل تر تهیه کرده باشید ولی ارزشش را دارد.

با قدم زدن در میدان اصلی شهر به راحتی هم کلیسای دومو میلان را خواهید دید و هم تمام برندهای ایتالیایی در شاپینگ سنتر اصلی شهرقرار دارند.اگر به دنبال یک خرید با کیفیت ایتالیایی هستید تا بعداً به دوستانتان پز بدهید؛ اینجا بهترین جاست. در فاصله ۱۰ دقیقه ای از این میدان به دومین پارک زیبا در اروپا خواهید رسید. اگر در فصل مناسب به میلان رفته باشید و کمی هم خوش شانس باشید و هوا خوب باشد، دوچرخه سواری در این پارک را از دست ندهید. دوچرخه رو میتونید از هتل یا در ایستگاه های دوچرخه ای که در خیابان هست تهیه کنید.

2

۳- در اوفیتزی چشم و گوشتان را با هنر آشتی دهید !
خودتان را در گذر اوفیتزی در هنر رنسانس غرق کنید. این گذر در تمام لیست های دیدنیهای ایتالیا هست و دلیل خوبی هم برای آن وجود دارد. در هیچ جای دیگر روی زمین چنین تجمع مسحور کننده ای از هنر رنسانس ایتالیا را در حالی که در ساختمان های فوق العاده ساخته خانواده مدیچی گرد آوری شده اند، نخواهید یافت. هنرمندانی که در این گذر تمثالهایشان میبینید، مانند ستاره های راک فلورانس هستند.
به کلیسای اوینی سانتی (Ognissanti) در نزدیکی کلیسای جامع بروید و اگر خوش شانس باشید یک گروه کر اصیل ایتالیایی را در حال اجرا یا تمرین خواهید یافت. همینطور که در موسیقی روحانی آنها غرق می شوید به سقف نگاه کنید تا یکی از اولین نمونه های با شکوه پرسپکتیو در سبک باروک را ببینید که در آن سقف کلیسا به خاطر نقاشی روی آن ۳ طبقه دیده می شود.

3

۴- هرگز واتیکان را بدون یک تور لیدر نبینید !
از موزه واتیکان دیدن کنید و سعی کنید با مطالعه قبلی یا با گرفتن یک راهنما از موزه، به آثاری که اهمیت بالاتری در تاریخ هنر دارند توجه کنید. در پس بعضی از مجسمه ها و نقوش داستان هایی زیبا و عجیب و افسانه ای نهفته که بدون یک راهنما هرگز شیرینی شنیدن آن را نخواهید چشید. سعی کنید روی همه آثار توقف نکنید چون به زودی برای شما خسته کننده خواهد شد. بعد از آن حتماً سری هم به کلیسای سن پیتر که مرکز مسیحیت کاتولیک است بزنید.

4

۵- بروید بالای گنبد فلورانس !
بالای گنبد دوموی فلورانس بروید، البته اگر ترس از ارتفاع یا فضاهای تنگ و بسته ندارید. در آنجا با یک منظره تماشایی از مرکز تاریخی فلورانس روبرو می شوید که حاوی درس هایی از معماری و مهندسی است. اگر میخواهید شاهد یک منظره خوب باشید که خود گنبد فلورانس هم بخشی از آن باشد، از برج ناقوس جیوتو بالا بروید. اما بهترین منظره ای که می توانید از فلورانس داشته باشید قطعاً از بالای تپه مقابل شهر در میدان میکل آنجلو است.

5

۶- در ناپل پیتزا بخورید!
بدانید که هیچ چیز مانند آن نیست که پیتزا را در زادگاه این خوراکی بخورید . برای این لازم است به ناپل بروید. البته رستورانی که گفته می شد اولین بار پیتزا را به عنوان یک خوراکی می فروخته است الان بیشتر به فروش پای رو آورده ولی پیتزا فروشی های خوب فراوانی در ناپل را می توانید پیدا کنید تا تجربه پیتزای اصیل ایتالیایی را به شما نشان بدهند.

6

۷- به دنبال داوود ها بروید !
بگردید و تمام مجسمه های داوود در فلورانس را پیدا کنید. فکر نکنید که مجسمه داوودی که در میدان سینیوریا قرار دارد مجسمه اصلی است و از طرف دیگر تصور نکنید که اگر مجسمه اصلی در گالری آکادمی را دیدید همه چیز را دیده اید. مجسمه داوود همه جای فلورانس پیدا می شود و پیدا کردن تمام داوود ها می تواند سرگرمی خوبی برای فلورانس گردی شما باشد.

7

۸- خستگی تان را در محله تراستور در کنید !
محله تراستور در رم را بگردید، وقتی تمام زرق و برق های رم را دیدید و از رستوران های گران فروش مرکز شهر خسته شدید، دنبال جایی غیر از تراستور نگردید. این محله قدیمی مملو از خیابان های سنگفرش و پیچ در پیچ و آرام است. غذاهای ارزان و خوب و فضای خاص و دنج محله جذب کننده گروه های جوان در شب است.

8

۹- در میدان اسپانیا گل هدیه دهید !
شب در رم به میدان اسپانیا بروید و از گلفروشی نزدیک میدان یک شاخه گل بخرید و به یک خانم زیبا که روی پله ها نشسته است هدیه کنید. این یک رسم قدیمی در رم است که خانم ها یا آقایان مجرد روی پله های اسپانیایی می نشینند تا کسی با یک شاخه گل به سراغشان برود.

9

۱۰- بستنی جلاتو بخورید!
هر روز دو اسکوپ بستنی ایتالیایی یا جلاتو (Gelato) بخورید. هرجای ایتالیا که باشید می توانید به راحتی جلاتو پیدا کنید و به یاد داشته باشید که جلاتو بر خلاف بستنی های اروپایی از شیر درست میشود نه خامه و در نتیجه خیلی کمتر چاق کننده است. البته چون در ایتالیا بیشتر در حال راه رفتن خواهید بود قطعاً استحقاق این را دارید که به خودتان بستنی جایزه بدهید.

10

۱۱- در ونیز گم شوید !
در ونیز گم شوید و البته در نظر داشته باشید حتی گم شدن هم در ونیز نیاز به نقشه دارد و این به خاطر خیابان کشی پیچیده و بی نظم ونیز است. از طرفی ونیز یک جزیره است و شما قطعا خیلی از مسیر دور نخواهید شد. پس از روی نقشه پیش رفتن را فراموش کنید و بروید و در ونیز گم شوید و دوباره پیدا شوید. این تقریباً بهترین راه گذراندن روزتان در ونیز است.

یازده

۱۲- دل به پانتئون بدهید !
بروید داخل پانتئون و در وسط بنا بایستید و ناگهان به سقف بنگرید. به جزئیات سایه هایی که در گنبد به وجود آمده و به سنگ های کف بنا، که حدود ۲۰۰۰ سال است در جای خودشان هستند و انسان ها بر آنها قدم گذاشته اند. سپس بیرون بیایید و یکبار دور بنا حرکت کنید. میدان پانتئون همیشه نمایش های سرگرم کننده و فضای دوستانه ای دارد که می توانید در آن استراحت کنید.

12

۱۳- در میدان تروی به آروزهایتان لبخند بزنید !
به میدان تروی هم سر بزنید و از شاهکار مجسمه سازی دوران باروک ایتالیا مسحور شوید. دقایقی را در اطراف آبنما بنشینید و به جزئیات مجسمه ها نگاه کنید و اجازه بدهید که حس دریای خروشان شما را در بر بگیرد. سپس یک آرزو کنید و پشت به استخر با چشمان بسته یک سکه در استخر بیندازید. بهترین کار این است که در حالی که از بستنی فروشی میدان برای خودتان بستنی خریده اید و به آرزوهایتان فکر میکنید از اینجا به سمت میدان ناوونا حرکت کنید.

13

۱۴- تصور کنید …
در جای پاهای سزار رم قدم بزنید. هر چقدر هم بگوییم افسانه است، باز هم تصور اینکه چه اتفاقاتی در کلوزیوم افتاده یا چه کسانی در فروم رم قدم زده اند و تاریخ ساخته اند. با اینکه با مجموعه ای پیچیده از خرابه ها روبرو خواهید شد باز هم باید گفت که یکی از بهترین راه برای گذراندن یک نصف روز، قدم زدن در فروم و فکر کردن به تاریخ رم باستان است.

14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.