۳۵ درصد صنایع دستی دست بافت کشور توسط عشایر تولید می‌شود

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کشور گفت:۳۵ درصد صنایع دستی دست بافت کشور را عشایر تولید می‌کنند.

دکتر “مرتضی رحمانی موحد” در مراسم افتتاح سومین جشنواره فرهنگ عشایر و اقوام ایران زمین یاسوج افزود: در سطح کشور ۱۰۵ ایل عشایری وجود دارد.

وی بیان کرد: توریسم عشایری یکی از انواع فعالیت‌های اکو توریستی است که با توجه به ماهیت و وجود پتانسیل‌های بالای آن در کشور هم از نظر جنبه‌های پراکنشی مکانی و تنوع فرهنگی و اقلیمی و نیز امکان شناسایی فرصت‌های نوآورانه برای افزایش اشتغال کارآفرین که در سطح جامعه با عنایت به رعایت اصول پایداری فرهنگی و زیست محیطی ظرفیت بسیار مناسب برای معرفی به گردشگران بویژه گردشگران خارجی است.

وی خاطرنشان کرد: کوچ‌نشینی از کهن‌ترین شیوه‌های زیست بشر است که پا بر جا بودن آن تا عصر حاضر از بزرگترین جاذبه‌های این شیوه معیشت است و همین شیوه خاص زندگی سبب شده که زندگی ایلات و عشایری برای حاضران در عصر تکنولوژی و کامپیوتر دیدنی و بکر به شمار آمده و توجه بسیاری از مردم خسته از زندگی ماشینی را به خود جلب کند.عشایر ایران همواره با افغانستان، تاجیکستان، چین، و شمال آفریقا و کوه‌های کلیمانجارو و تنها عشایری هستند که کوچ عمومی(از دشت به کوه و بلعکس) دارند.دست و پنجه نرم کردن با طبیعت متفاوت شیوه خاصی از سبک زندگی را برایشان پدید آوره که منحصر به‌فرد و شگفت‌انگیز است.

رحمانی موحد بیان کرد: جامعه عشایری در ۵۹ درصد سطح کشور پراکنده بوده و ۲۵ درصد تولید گوشت کشور را تأمین می‌کنند.

وی با بیان اینکه کارگروه توسعه گردشگری عشایری در زیر مجموعه کمیته ملی گردشگری تشکیل خواهد شد، اضافه کرد: تدوین مسیرهای گردشگری عشایری، تهیه و تدوین تقویم و برنامه کوچ عشایر،تهیه بسته‌های تبلیغاتی برای معرفی عشایر ایران، برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنواره‌های استانی و منطقه‌ای برای معرفی طوایف مختلف و توانمندی‌های جوامع محلی و فراهم کردن بستر لازم برای توسعه اکوکمپ‌های عشایری از اولویت‌های کارگروه خواهد بود.

رحمانی موحد گفت: زندگی و زیبایی های کوچ جامعه عشایری ایران به عنوان یک برنامه راهبردی و هدف گذاری جدی در دستور کار این سازمان و بخشی مهمی از نظام گردشگری کشور قرار گرفته است و استان کهگیلویه وبویراحمد با داشتن بیشترین تعداد جمعیت عشایری و ظرفیت‌های متنوع در این راستا به عنوان پایلوت و استان هدف توریسم عشایری انتخاب شده است.البته علاوه بر معرفی جاذبه‌های زیبا و ناشناخته زندگی و کوچ عشایری زنده نگه داشتن سایر ابعاد و ویژگی های این جامعه نیز مدنظر خواهد بود.

وی یادآور شد:زیبایی کوچ و زندگی عشایر در ایران تجلی عینی غیرت، مردانگی و استقامت در برابر سختی‌ها و رنج‌های زندگی در شرایط مختلف است و پاسداشت این فضیلت‌های ناب باید به عنوان یک اولویت مهم در دستور کار متولیان امور قرار گیرد.

رحمانی موحد گفت:بر اساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن جمعیت عشایر ایران هم اکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در قالب ۲۲۰ هزار خانوار عشایری است.

جشنواره کوچ عشایر و اقوام ایران زمین با حضور ۹ استان عشایری کشور به مدت سه روز در یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد ادامه دارد.برپایی نمایشگاه با بیش از ۵۰ غرفه در بخش‌های مختلف از جمله صنایع و دست بافته‌های جامعه عشایری، اجرای موسیقی‌های بومی و محلی همراه با ساز و نقاره از استان‌های مختلف،شاهنامه‌خوانی و شب‌نشینی‌های عشایری از برنامه‌های ویژه برگزاری این جشنواره سه روزه است.

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.