کاخ الحمرا جواهر اسپانیا

کاخ الحمرا یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری اسپانیا است .در شرایطی که اسپانیا در سال ۲۰۱۴ میلادی میزبان حدود ۶۶ میلیون گردشگر بود، «کاخ الحمرا» با معماری اسلامی با قرار گرفتن در بین سه جاذبه برتر گردشگری اسپانیا جواهر صنعت گردشگری این کشور لقب گرفت.

کاخ الحمرا که یک شاهکار تمام عیار معماری اسلامی محسوب می شود، در منطقه تاریخی آندلس اسپانیا که یکی از بناهای تاریخی ثبت ‌شده‌ این کشور در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به شمار می رود، بر فراز یک تپه ساخته شده و از بخشهای مختلفی از جمله کاخ اصلی، قلعه، مسجد و حمام به همره باغی زیبا تشکیل شده و باغی زیبا دارد و در سالهای اخیر به یکی از مقاصد برتر گردشگری اسپانیا تبدیل شده است.

حمرا2

کاخ الحمرا در شرایطی به جاذبه گردشگری اسپانیا تبدیل شده که این کشور که بیشترین میزان شاغلان در صنعت گردشگری را در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا به خود اختصاص داده و درآمدهای حاصل از صنعت گردشگری در حدود ‌۱۱ درصد از تولید ناخالص داخلی اسپانیا را به خود اختصاص داده همواره در مسیر جذب گردشگر با رقبای سختی در اروپا و همچنین ترکیه در جدال است.

در حال حاضر، جزایر قناری به دلیل داشتن آب‌ و هوای مدیترانه‌ای و سواحل پاک مقصد نخست گردشگران خارجی اسپانیا بوده و منطقه تاریخی آندلس و شهر زیبای بارسلون با داشتن آثاری از دوره‌ های مختلف تاریخی از جمله دوره اسلامی دیگر مقاصد گردشگری این کشور محسوب می شود.
الحـمـرا کاخی است مشرف بر شهر گرانادا (Granada) در اسپانیا، که به عنوان یکی از شاخص‌ترین نمونه‌های هنر شمال آفریقا (Moorish) و شاید یکی از مشهورترین بناهای اسلامی جهان به شمار آید. این بنا شامل چندین قسمت مجزا است که در دوره های مختلف ساخته شده‌اند. نام کاخ که به معنای سرخگون است، بنا به نظر بسیاری، از رنگ غالب بر بنا گرفته شده است.

ساختمان این قصر در دوران بازپس گیری حکومت از مسلمین توسط پادشاهان مسیحی آغاز شد. در حالی که مسیحیان عامی در حال پیشروی بودند، اسپانیا تحت حکومت مسلمین، به بالاترین درجه فرهنگ خود تا آن زمان رسیده بود. ساختار ظریف الحمرا، جزئیات نفس گیر، تجلیل از زندگی، ترکیب طبیعت با طراحی انسان، همه بر این حقیقت صحه میگذارد که بازگشت مسیحیان به اسپانیا، در طی قرون بعد چه فاجعه‌ای به بار آورد.
ساختمان مدور، مربوط به قرن ۱۶ و قصر کارلوس پنجم است، در منتهی الیه سمت چپ آن برج کمارس (Torre de Comares) که بخشی از شبستان یا Serallo است. تالار پذیرش سفرا یا Salón de Embajadores نیز در همین بخش قرار دارد. در حد فاصل اینها محوطه و آب نمای شیران و بارگاه یا Mexuar قرار دارد. در قسمت پشت آن هم قلعه یا Alcazaba واقع شده است.

پیشینه اصل بنای الحمرا به قرن ۱۳ برمیگردد، اما درواقع الحمرا مجموعه‌ای از چندین قصر است که هر حاکم، مخصوص به خود بنا کرده است. ایده اصلی موجود در چند ساختمان این مجموعه، کوششهایی برای برای بوجود آوردن بهشت بر روی زمین بوده است.
مسلمانان صحرا نشین که آب برایشان از هر گوهری ارزشمندتر بود، با کشیدن نهرهایی از سرچشمه ها و جویبارها، باغهای کاخ را با چشمه های رویایی، فواره ها و حوضهای کم عمق و پر انعکاس تزیین کردند. صدای زمزمه آب در سراسر باغها و حوض خانه ها به گوش میرسد و کشف چشمه های کوچک، لذت گشتن در باغ را چند برابر میکند.

حمرا6

مسیحیان در سال ۱۴۹۲ گرانادا را تسخیر کردند و چند سال بعد، زمانی که شاه و ملکه کاتولیک، فردیناند (Ferdinand) و ایزابلا (Isabella) درگذشتند، گرانادا برای مدفن آنها انتخاب شد. شاید رویاهای مسلمانان درباره بهشت روی زمین، قلبهای سرد این دو را هم گرم کرده بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.