چشمه زنبیل

چشمه زنبیل یکی از چشمه های معدنی استان آذربایجان غربی است که در شرق سپرغان، در ۳۶ کیلومتری شمال شرقی ارومیه و در پایه دامنه شرقی کوه زنبیل در دهستان نازلو چای واقع شده و جاده آن جیپ‌رو است.

چشمه زنبیل از یک حوضچه دایره ای شکل تشکیل شده است که قطر آن ۴ متر و همق آن ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر است. به طور دائم از کف این حوضچه گاز خارج می شود.

مقدار آب چشمه زنبیل در حدود ۱۰ لیتر در صانیه است. اطراف حوضچه را سنگ‌گذاری کرده‌اند و رسوب اکسید آهن روی تکه سنگ‌های اطراف حوضچه دیده می شود.

در جنوب این حوضچه، به فاصله تقریبا ۶۰ متر، حوضچه دیگری نظیر حوضچه اول وجود دارد که مقدار آب آن در حدود ۱۵ لیتر در ثانیه است. فاصله چشمه تا دریاچه کمتر از یک کیلومتر است. درجه حرارت و هدایت الکتریکی آب دو مظهر یکی است و به نظر می‌رسد که یک منشأ دارند، ولی از دو محل خارج می‌شوند.

نتیجه بررسی و آزمایش‌هایی که از آب چشمه به عمل آمده نشان می‌دهد آب آن در ردیف آب‌های سولفاته و بیکربنات کلسیک و منیزین آهن‌دار سرد است.

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.