مسجد شیخ طبق، با الگوی مساجد صفوی

مسجد شیخ طبق که متعلق به دوره صفوی بوده، در روستای شیخ طبق در ۴۲ کیلومتری شمال غربی میانه واقع شده است. در دوره های مختلف تغییر و معماری و طرح اولیه آن از بین رفته و تنها یک کتیبه به یادگار مانده است که نشان از احداث مسجد شیخ طبق در دوره صفویه دارد.

مسجد شیخ طبق ، یک مسجد روستایی و شبستانی بوده و ستون ها و سقفی بلند چوبی دارد. اتاقک کوچکی سمت محراب در این مسجد وجود دارد که طبق دو روایت مختلف گفته می شود، این اتاق امامزاده بوده و یا متعلق به بانی این مسجد است.

مسجد شیخ طبق از معدود مساجد تاریخی روستایی شهرستان میانه است. در شهرستان میانه که به لحاظ کثرت روستاها مورد اهمیت و توجه قرار دارد، مساجد تاریخی روستایی کم بوده و در میان ۹۰۰ روستا تنها حدود ۱۵ مسجد تاریخی روستایی کشف شده است که همین کم بودن موجب شده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشند.

 مسجد شیخ طبق

مسجد شیخ طبق

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.