سر فاریاب سرزمین چشمه جوشان

 سر فاریاب از شهر های زیبا و گردشگر پذیر ایران است .بخش سرفاریاب در توابع شهرستان چرام در کهگیلویه و بویراحمد است این منطقه به دلیل دارا بودن چشمه سارهای فراوان و جاذبه های طبیعی و معنوی بی نظیر در همه فصول سال مورد توجه گردشگران است. بخش سرفاریاب به دلیل بهره مندی از آب و هوای دل انگیز، چشمه ها و رودخانه های فراوان ییلاقی و قشلاقی و نقاط کوهستانی منحصر به فرد یکی از مهمترین قطب های گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می آید.این منطقه از سرزمین ایران اگرچه بی مهری ها و کم توجهی های بسیاری را در طول سالیان دور از سوی مسئولان دیده است اما به دلیل برخورداری از نعمت های خدادادی، همواره در فصول مختلف سال پذیرای گردشگران از سراسر نقاط ایران بوده است.وجود بیش از ۲۰۰ چشمه سار و رودخانه در سرفاریاب سبب شده است که این منطقه یکی از پرآب ترین نقاط استان کهگیلویه و بویراحمد باشد.

 

سرفاریاب3

تنگه شراب گرو
تنگه شراب گیران که به زبان محلی به آن “تنگه شرو گرو” می گویند در پنج کیلومتری شهر سرفاریاب بعد از مقبره شاه حمزه واقع است.این تنگه دره ای طولانی با درختان بسیار است و در هر فصلی، میوه خاص همان فصل را دارد.جویباری بزرگ در این تنگه جاری است که از اول تنگه تا انتهای آن امتداد داشته است و دارای آب بسیار گوارایی است.

 

تنگه

جوخانه و آب حیات
در کهگیلویه و بویراحمد جوخانه و آب حیات را با دشت های وسیع و پهناور و چشمه های چهارفصلش می شناسند.در این مناطق خانه ها با فواصل نزدیک به هم دیده می شوند و در کنار هر خانه، چشمه ای جاری است که روح زندگی را در جای جای این سرزمین کوهستانی دمیده است.
پهنای لیلی
از مهمترین جاذبه های طبیعی بخش سرفاریاب می توان به “پهنای لیلی” اشاره کرد جایی که در پهنای یکی از کوه های این منطقه زیبایی خود را به رخ هر بیننده ای می کشد.این نقطه از بخش سرفاریاب به دلیل دارا بودن بیش از ۲۰ چشمه سار، گونه های گیاهی کمیاب و باغ های سرسبز ییلاقی همواره مورد توجه گردشگران و مردم منطقه بوده است.

 

سر فاریاب

دلی یاسیر؛ سرزمین حکومت سنگ ها
“دلی یاسیر” نام شهری به جا مانده از دوره صفویه در چهار کیلومتری شهر سرفاریاب است که همه بناهای موجود در آن از سنگ ساخته شده و در هر گوشه شهر خانه های سنگی دیده می شود که دیوارهایشان بدون ملات بالا رفته و استوار ایستاده اند.این شهر در دوره صفویه یکی از پر رونق ترین دوره های تاریخی خود را سپری می کرد، در این دوره مردمانی از اقوام ترکمن، لر و ترک در دلی یاسیر در کنار هم ساکن بودند.
این شهر همچنین در کنار یکی از مسیرهای تابستانه راه شاهی نیز واقع بود، راهی که از انشان فارس به شوش در خوزستان می رسید.همه بناهای موجود در این شهر بزرگ، از جنس سنگ است، اما با توجه به محل ساخت و موقعیت قرارگرفتن هر بنا، جنس سنگ های به کار رفته در ساخت ساختمان های شهر متفاوت است.
برد چهره
برد چهره یا همان سنگ چهره در ۱۰۰ متری روستای مه‌گردی از توابع بخش سرفاریاب و بر فراز صخره‌ای به ارتفاع ۸۰۰ متر واقع است.این سنگ با ارتفاع دو متر و طول سه متر روی سنگی کوچک در حدود نیم متر قرار گرفته و محل اتصال این دو سنگ کمتر از ۳۰ سانتی‌متر است.سنگ چهره به علت قرار گرفتن در لبه پرتگاه ای بلند از بیشتر مناطق سرفاریاب قابل مشاهده است و با خاطرات ابا و اجدادی مردم روستای زیبای مه ‌گردی گره خورده است.

 

برد

بقعه متبرکه امامزاده علی(ع)
این بقعه متبرکه مربوط به سده هفتم و هشتم هجری قمری است و در روستای امامزاده علی سادات از توابع بخش سرفاریاب قرار گرفته است.این اثر با قدمتی ۷۰۰ ساله از معماری سنتی دوره صفویه برخوردار بوده و در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۵۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

امام زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.