فرهاد عزیزی، مدیرکل امور پایگاه‌های میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرد: با توجه به اینکه روستای ابیانه نامزدی ثبت جهانی شدن را در برنامه‌های آینده خود دارد، احیاء پایگاه میراث فرهنگی و تبدیل آن به پایگاه ملی، شرایط ثبت جهانی روستای ابیانه را فراهم می‌کند.

لازم به ذکر است روستای ابیانه در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز، در دامنه کوه کرکس قرار دارد و یکی از بلندترین نقاط مسکونی در ایران است. این روستا که دارای مناظر طبیعی، آب و هوای خوش و موقعیت طبیعی مساعدی است به اعتبار معماری بومی و بناهای تاریخی متنوعش از روستاهای استثنایی کشور است. روستای ابیانه ۳۰ مرداد ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۸۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

فرهاد عزیزی در حاشیه بازدید از روستای تاریخی ابیانه نطنز گفت: سازمان میراث فرهنگی برای ثبت جهانی آثار تاریخی شاخص کشور نگاه ویژه به پایگاه‌های میراث فرهنگی از جمله پایگاه ابیانه دارد.

وی همچنین افزود: با ملی شدن پایگاه میراث فرهنگی ابیانه افزون بر احیاء روند حرکتی روستا، اعتبارات و ردیف بودجه مناسب نیز پیش بینی خواهد شد.

عزیزی یادآور شد: حفظ و حراست از میراث فرهنگی و آثار تاریخی، نیازمند برنامه‌ریزی و خرد جمعی مبتنی بر رعایت اصول فنی و کارشناسی است.

وی اظهار کرد: حفاظت از میراث فرهنگی، آثار تاریخی و تمدنی مشارکت همه شهروندان را می‌طلبد.

دسته بندی ها : اخبار گردشگری

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.