مدرسه هدایت ارومیه که قدمت آن به اواخر دوره قاجار برمی گردد، ابتدا یکی از خانه های قدیمی این شهر بوده و به یکی از بزرگان ایل قاجار تعلق دارد. این خانه تاریخی در سال ۱۳۴۷ توسط مالک جدید به مدرسه تغییر کاربری داد.

کتیبه های مدرسه هدایت تخریب شده است که به همین دلیل تاریخ دقیق احداث و نام معمار سازنده آن مشخص نیست اما با توجه به نوع مصالح و فرم معماری، تاریخ احداث آن به اواخر دوره قاجار می‌رسد. این بنا در واقع توسط شهریاران احداث شده است و در جنگ جهانی اول هم مدتی فرانسوی‌ها از بنای هدایت استفاده کرده‌اند.

مهم‌ترین و با ارزش‌ترین بخش مدرسه هدایت را ساختمان ضلع جنوبی صحن که رو به شمال و در میان حیاط‌های بیرونی و درونی قرار گرفته است تشکیل می‌دهد. این بنای تاریخی بر اساس معماری سنتی ایرانی، دارای اندرونی و بیرونی نسبتاً زیبایی است. حیاط‌های مدرسه به فرم چهارگوش با دیوار کشی آجری و پایه‌های سنگی و آجری با طاق‌نماهایی از آجر لعابدار فیروزه‌ای آرایش یافته است. در دو ضلع جنوبی و غربی حیاط ساختمان‌هایی با زیرزمین وجود دارد که از سطح حیاط چند پله پایین‌تر است، مصالح به کار رفته در زیرزمین تا ارتفاع یک متر با سنگ‌های خاکستری تراش و در طبقه همکف از آجر استفاده شده است.

پیشنهاد می کنیم در بازدید از این بنای قدیمی، گشتی در بازار تاریخی ارومیه در ضلع شرقی این مدرسه را از دست ندهید.

مدرسه هدایت در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۳۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس: اورمیه، بافت قدیمی شهر، خیابان امام، کوچه امیرنظمی

مدرسه‌هدایت (2)

مدرسه‌هدایت (3)

مدرسه‌هدایت (4)

مدرسه‌هدایت (5)

مدرسه‌هدایت (7)

مدرسه‌هدایت (9)

مدرسه‌هدایت (1)

مدرسه‌هدایت (8)

دسته بندی ها : آذربایجان غربی

۱ دیدگاه به ثبت رسیده است.

  1. ایرانی گفت:

    سلام از اینکه از تاریخجه ارومیه مطالبی می بینم خوشحال میشوم
    شما ساختمانی به نام مدرسه هدایت رو دارید توصیف میکنید ولی کسی که این منزل مسکونی رو به مدرسه تبدیل کرده و نام مدرسه هدایت بر روی آن گذاشته شده رو نام نمی برید
    خواهشمند است اطلاعات کافی در اختیار بازدید کنندگان سایت قرار دهید

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.