شهر آبـِش‌اَحْمَد دومین شهر شهرستان کلیبر در استان آذربایجان شرقی در حاشیه رودخانه سلین واقع شده است .

این شهر قدیمی که در قدیم به  احمدلو شهره بوده ،از لحاظ گردشگری و جاذبه های تاریخی و طبیعی غنای منحصر به فردی دارد .از دیدنی‌های این شهر می‌توان به آب گرم موتالی که جدیداً به محدوده شهر آبش احمد ملحق شده اشاره کرد همچنین قلعه کندی در جنوب و آب گرم معدنی یل سویی در شمال شرقی قلعه‌کندی و سد حاکی ارس نیز در ۲۰ کیلومتری این شهر قرار گرفته است. همینطور امام‌زاده قاسم که در ۸ کیلومتری آبش‌احمد واقع شده است.

و همچنین در سالهای اخیر محلی باستانی شامل یک خمره مخصوص نگهداری غله و تکه‌هایی از سفال در روستای قره وانلو کشف شده است که هنوز در دست بررسی می باشد.

این شهر در منطقه‌ای سرسبز و خوش آب و هوا در کنار باغات و کوهستان های بکر واقع شده‌است.

در باب وجه تسمیه نام این شهر گویند آبش و احمد دو برادر بودند که در آنجا ساکن بودند و به نام آنها هم مشهور شده است .

نام قدیم این شهر،امیش احمه بوده که امیش به زمینهای گفته می شد که در دوران خانها در دست اهالی بوده و احمه به معنی (کاشتن) بوده‌است. ولی در دیگر روستاها و قصبات زمینها در دست خانها بود.

از مناطق دیدنی این بخش می توان به آب گرم معدنی کم نظیر متعلق (با دمایی بین ۶۰ و ۷۰ درجه) در ۴ کیلومتر ی این شهر اشاره کرد که دارای خواص بسیار زیادی در درمان بیماریهای مفصلی و گرفتگی عضلات و همچنین بسیاری از حساسیت ها دارد که پیشنهاد می کنیم سفر به این شهر و استفاده از مزایای آبگرم های آن را در لیست جاذبه های خود قرار دهید.

آبگرم معدنی یل سویی با دمایی ملایم که در درمان گرفتگی عضلات و بیماری های چشمی موثر است در شمال شرقی قلعه کندی واقع شده‌است که در این زندگی مکانیکی روزمره تن های خسته به تن آسایی در این چشمه های خدادادی طلب می کند.

 

 

نمایی از شهر آبش احمد

نمایی از شهر آبش احمد

آب گرم متعلق

آب گرم متعلق

امام زاده قاسم

امام زاده قاسم

آب معدنی یلی سو

آب معدنی یلی سو

 

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.