یکی از به یاد ماندنی‌ترین سفرها در شرق ترکیه سفر به آرامگاه سلطنتی فراز قله کوه نمرود است. کوه نمرود (نمروت داغ) با ارتفاعی بیش از ‏‎دو‎هزار متر در جنوب‌شرقی ترکیه واقع است که دارای ‏آثار تاریخی سنگی بسیار بزرگ و متعددی همچون مقبره‌ پادشاهی متعلق به یک قرن پیش از میلاد ‏بوده و در ۴۰ کیلومری شمال «کاهتا» قرار دارد.  این سازه یکی از ابنای تاریخی و با اهمیت در ترکیه می باشد . گفته شده است که این سازه ها یک قرن پیش از میلاد مسیح ساخته شده و به افتخار پادشاهان ایجاد شده است.

4880735044_a9a943bfdb_z

ارتفاع برخی سنگ‌های این منطقه، مخصوصا سنگ‌هایی ‏که برای ساخت مقبره سلطنتی بکار رفته تا ۹ متر نیز می‌رسد. کوه نمرود در سال ۱۹۸۷ به فهرست ‏میراث جهانی یونسکو راه یافته و پذیرای گردشگران بسیاری طی ماه‌های آپریل تا اکتبر می‌شود.
این کوهستان محل مطالعه‌ی خودبزرگ‌بین‌ها است و پنجاه متر ارتفاع دارد و در واقع از سنگ‌های خردشده توسط بردگان ساخته شده است. با مجسمه‌های عظیم خدایان و پادشاه آنتاکیوس. ‏
گفته می‌شود علت درهم شکستن بسیاری از مسجمه‌های موجود در منطقه‌ی کوه نمرود، که به شمایل خدایان رومی و ایرانی چون اهورا مزدا، زئوس و هرکولس بوده‌اند، مبارزه با بت‌پرستی بوده است. از خصوصیات مجسمه‌های پیدا شده در این محل کوه نمرود می‌توان به ارتفاع ۴۹ متری آنها، استیل یونانی تراشیدن سنگ‌ها و در عین حال سبک ایرانی لباس‌ها و موهای آنها اشاره نمود.

NemrutDagi_20120202 Nemrut-Mountain

به گزارش مشرق به نقل از ترکیه آنلاینٰ نقطه تلاقی تمدنهای شرق و غرب بروی یک هرم عظیم در ارتفاع ۲۱۵۰ متری قرار داشته و بعنوان هشتمین عجایب دنیا نامیده میشود. مجسمه های رویایی ۱۰ متری و کتیبه هایی که در اطراف آن قرار دارد ، در میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفته است . در کوه نمرود علاوه بر مجسمه های غول پیکر و گورستانها ، یکی از بهترین مکانها برای مشاهده غروب و طلوع آفتاب در دنیا می باشد. همه ساله هزاران نفر برای مشاهده غروب و طلوع آفتاب به کوه نمرود می آید.

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.