سرویس خبری روزنامه ارک علی لاریجانی با اشاره به ساخت کاروان سراهای تاریخی در مسیرهای مختلف بین شهرهای ایران که تعداد آنها به حدود هزار مورد می رسد اظهار داشت: این کار نشان می دهد در دوره های تاریخی مورد نظر فرمتی برای مسافرت وجود داشته که نیازهای مسافران را متناسب با شرایط هر منطقه تامین می کرده است اما اکنون به نظر می رسد ما فرمتی برای مسافرت های مردم نداریم و همین کمبود امکانات اقامت و استراحت مسافران باعث فشار به مردم شده است.

وی با اشاره به یکی از اقامت گاه های بین راهی در بزرگراه تهران – قم افزود: این نمونه نشان می دهد که ساخت چنین اقامت گاه هایی توسط بخش خصوصی می تواند ضمن درآمدزایی و ایجاد اشتغال، تسهیلات فراوانی برای مسافران نیز فراهم کند. لذا همین مدل می تواند به سایر مسیرهای بین شهرها تعمیم یابد.

لاریجانی افزود: توسعه چنین اماکن و اقامت گاه هایی به ویژه برای شهرهای کم تردد می تواند باعث جذب مردم و تنوع مقاصد سفر و گردشگری در کشور شود، ضمن اینکه چنین کاری می تواند یک امکان و خدمت ماندگار برای جمهوری اسلامی تلقی شود.

در این دیدار مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: متولی ارایه مجوز برای ساخت اقامت گاه های بین راهی وزارت راه و شهرسازی است و متقاضی برای ساخت این اقامت گاه ها نیز بسیار زیاد است اما بر اساس بررسی های انجام شده، متقاضیان نسبت به طولانی بودن فرآیند اعطای مجوز و به ویژه استعلام های متعدد از دستگاه های مختلف، گلایه مند هستند. بر همین اساس سازمان میراث فرهنگی با وزارت راه و شهرسازی مذاکراتی را انجام داده و وزیر راه شخصا قول داده تا در زمینه اعطای مجوز های مذکور تسهیلاتی فراهم شود و این فرآیند ها و استعلام ها متمرکز شود. سلطانی فر با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۵ مجتمع بین راهی در کشور در حال ساخت است اظهار داشت: بر اساس مطالعات سازمان میراث فرهنگی، نیاز کشور به چنین اقامت گاه هایی بین ۷ تا ۸ برابر تعداد موجود است. وی افزود: از نظر اقتصادی احداث این اقامت گاه ها توجیه اقتصادی مناسبی دارد و سیاست دولت نیز حمایت همه جانبه از ساخت و توسعه این اقامت گاه ها برای ایجاد تسهیلات و امکانات بیشتر برای مردم و گردشگران است .

دسته بندی ها : اخبار گردشگری

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.