شهر آمستردام با سبک منحصر به فرد خود، یکی از زیباترین شهرهای جهان به شمار می رود. این شهر که دارای سرگرمی های متنوع است، با سلیقه ی هر فردی جور درمی آید. آمستردام به دلیل داشتن کانال های آب ر داخل شهر، ونیز را تداعی می کند؛ تنها تفاوتی که این شهر با ونیز دارد، وجود وسایل نقلیه و مخصوصا دوچرخه است، همچنین این شهر برخلاف ونیز دارای درخت فراوان است.

آمستردام پایتخت کشور هلند بوده و در غرب این کشور واقع شده‌است. هسته اصلی این شهر تاریخی در قرون وسطا به‌وجود آمد و در قرن شانزدهم توسعه یافت و تبدیل به مهم‌ترین بندر تجاری اروپا شد. بندر آمستردام از شرق به دریاچه اَیسل مِیر وصل می‌شود و از غرب از طریق یک کانال کشتیرانی به دریای شمال و آبهای آزاد راه دارد. ورودآب به این مجراها کنترل می‌شود چون آمستردام نیز مانند مناطق وسیعی از هلند زیر سطح دریا قرار گرفته‌است. رودخانه آمستِل از وسط آمستردام می‌گذرد و شبکه گسترده‌ای از کانال‌ها و نهرها بخش‌های مختلف شهر قدیمی را به هم وصل می‌کنند.این کانال‌ها به تدریج طی چهار پنج قرنِ گذشته به شکل نیم دایره‌هایی دور هسته اولیه شهر حفر شده و گسترش یافته‌اند. کاربرد اصلی آنها جابجایی بار و محصولاتِ وارداتی از کشتی‌ها به انبارها و تجارتخانه‌ها و بالعکس از آن‌جا به بندرگاه بوده‌است. در قرون هفدهم و هجدهم که دوران شکوفایی اقتصاد استعماری هلند بود، خانه‌های اعیان نشین بسیاری در حاشیه کانال‌های بیرونی ساخته شدند که بسیاری از آن‌ها هنوز هم پابرجا هستند.

آمستردام (2)

بخش مرکزی آمستردام بافت فشرده و زیبای قدیمی خود را به خوبی حفظ کرده‌است و به یک موزه رو باز و دیدنی می‌ماند. به همین خاطر یکی از جاذبه‌های گردشگری در آمستردام، قایق‌سواری در کانال‌های داخل شهر است که از مقابل بسیاری از ساختمان‌های زیبای شهر می‌گذرد.

هلند برای هنردوستان نیز مکانی رویایی ا‌ست. گذشته از معماری زیبا، این شهر نسبت به مساحتش گنجینه‌های هنری بسیاری را داراست و پر است از موزه‌ها و گالری‌های متنوع. از نقاشی‌های خیره‌کننده رمبراند، ورمیر (فرمیر) و ون گوگ Van Gogh (فان خوخ) که در موزه‌های اصلی به نمایش گذاشته شده‌اند گرفته، تا موزه‌های کوچکی مانند موزه شکنجه.  آمستردام (8) آمستردام (1) آمستردام (5) آمستردام (6) amsterdam-weather1ihpo-AMSTERDAM-facebookamsterdam-atardecer

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.