عکاسی به نام دوواس به همراه حمید سردار افخمی، محقق و دانشجوی دکترای دانشگاه هاروارد، از طریق تصاویری که از مردم دوخا در شمال مغولستان گرفته شده، نگاه بی‌سابقه‌ای به زندگی روزمره این مردم داشته‌اند. زندگی روزمره‌ای که برای زنده‌ماندن به مهاجرت روز‌به‌روز گوزن‌ها متکی هستند.

دوخاها، مردمانی ترکی هستند که در منطقه شمالی مغولستان زندگی می کنند. مردم دوخا گوزن شمالی را اهلی کرده، سوار آن‌ها می‌شوند، آن‌ها را پرورش داده و از شیر، پنیر و خز آن‌ها استفاده می‌کنند. متاسفانه، روش زندگی آن‌ها رو به مرگ است، همچنین جمعیت آن‌ها و اندازه گله گوزن‌های شمالی آن‌ها کاهش می‌یابد. برآورد تقریبی جمعیت دوخا بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ نفر است. امروزه منبع اصلی درآمد این مردم از گردشگران است که برای خرید صنایع دستی و سوار شدن به گوزن از آن‌جا بازدید می‌کنند. زبان دوخاها، “دوخا” نام دارد که لهجه ای از زبان تووان یا تیوان از زبان‌های ترکی سیبریایی است. دین این قوم، با آیین بودا مرتبط نیست بلکه این قوم “تانگریجی” هستند. یعنی این قوم بر خدای سماوی و یا به روایتی “سماویت” اعتقاد دارند.

سردار افخمی، بهترین فردی بود که زندگی مردم دوخا را پیش از انقراض آن‌ها مستندسازی کرد. علاوه بر تصاویر زیر، وی همچنین یک فیلم مستند درباره دوخا منتشر کرده است که مردم گوزن شمالی نام دارد.

مغولستان مغولستان مردم دوخا (4) مردم دوخا (5) مردم دوخا (7) مردم دوخا (8) مردم دوخا (9) مردم دوخا (3)

دسته بندی ها : گوناگون

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.