زندگی روزمره مردم گوزن‌سوار مغولستان

عکاسی به نام دوواس به همراه حمید سردار افخمی، محقق و دانشجوی دکترای دانشگاه هاروارد، از طریق تصاویری که از مردم دوخا در شمال مغولستان گرفته شده، نگاه بی‌سابقه‌ای به زندگی روزمره این مردم داشته‌اند. زندگی روزمره‌ای که برای زنده‌ماندن به مهاجرت روز‌به‌روز گوزن‌ها متکی هستند.

دوخاها، مردمانی ترکی هستند که در منطقه شمالی مغولستان زندگی می کنند. مردم دوخا گوزن شمالی را اهلی کرده، سوار آن‌ها می‌شوند، آن‌ها را پرورش داده و از شیر، پنیر و خز آن‌ها استفاده می‌کنند. متاسفانه، روش زندگی آن‌ها رو به مرگ است، همچنین جمعیت آن‌ها و اندازه گله گوزن‌های شمالی آن‌ها کاهش می‌یابد. برآورد تقریبی جمعیت دوخا بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ نفر است. امروزه منبع اصلی درآمد این مردم از گردشگران است که برای خرید صنایع دستی و سوار شدن به گوزن از آن‌جا بازدید می‌کنند. زبان دوخاها، “دوخا” نام دارد که لهجه ای از زبان تووان یا تیوان از زبان‌های ترکی سیبریایی است. دین این قوم، با آیین بودا مرتبط نیست بلکه این قوم “تانگریجی” هستند. یعنی این قوم بر خدای سماوی و یا به روایتی “سماویت” اعتقاد دارند.

سردار افخمی، بهترین فردی بود که زندگی مردم دوخا را پیش از انقراض آن‌ها مستندسازی کرد. علاوه بر تصاویر زیر، وی همچنین یک فیلم مستند درباره دوخا منتشر کرده است که مردم گوزن شمالی نام دارد.

مغولستان مغولستان مردم دوخا (4) مردم دوخا (5) مردم دوخا (7) مردم دوخا (8) مردم دوخا (9) مردم دوخا (3)

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.