دریاچه‌ای رنگارنگ و دیدنی در ترکیه

دریاچه کراتر مکه (Meke Krater Gölü)، واقع در منطقه کاراپینار شهر کونیا در ترکیه، از آب‌های یک آتشفشان خاموش شده تشکیل شده که جزیره‌ای در وسط آن قرار گرفته است. دریاچه کراتر مکه در مسیر کاراپینار به ارغلی قرار گرفته است.

طول دریاچه و دهانه اولیه آتشفشان ۸۰۰ متر، پهنای آن ۵۰۰ متر و عمق آن نیز ۱۲ متر است.

این دهانه آتشفشانی که ۴۰۰ میلیون سال پیش (دوره پلیستوسن) در نتیجه فوران آتشفشان (مخروط پیروکلاسیک) پدید آمده، به مرور زمان با افزایش آب به دریاچه تبدیل شده است. پس از آن، ۹۰۰۰ سال پیش با فوران آتشفشان برای دومین بار، دومین مخروط آتشفشانی در وسط دریاچه تشکیل شد که این نیز با گذشت زمان به دریاچه‌ای مبدل شد.

ارتفاع دریاچه کراتر مکه ۹۸۱ متر بالاتر از سطح دریا است. ساختار توده آتشفشانی جزیره به گونه‌ای است که توانایی جذب شدیدترین باران‌ها را نیز دارد که این خود دلیل پایداری هزاران ساله این مخروط است. اما در سال‌های اخیر با مصرف غیر مسئولانه آب‌های زیرزمینی حوزه کونیا، در ماه‌های گرم تابستان خشک می‌شود.

دریاچه مکه ترکیه (1)

دریاچه مکه ترکیه (2)

دریاچه مکه ترکیه (3)

دریاچه مکه ترکیه (4)

دریاچه مکه ترکیه (5)

دریاچه مکه ترکیه (7)

دریاچه مکه ترکیه (8)

دریاچه مکه ترکیه (9)

دریاچه مکه ترکیه (10)

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.