تکیه زیبای مادر شاهزاده در تخت فولاد اصفهان

تخت فولاد نام قبرستان قدیمی شهر اصفهان است که به لسان‌الارض و بابا رکن‌الدین نیز معروف بوده و قدمت آن به قرن چهارم هجری برمی‌گردد.

از آثار تاریخی تخت فولاد اصفهان، تکیه‌ای است که یک زن گرجی به نام مریم، همسر فتحعلی شاه و دایه سیف الدوله حاکم اصفهان برای مدفن خویش بنا نهاده ‌است. اصل بنای تکیه و سبک و ساختمان آن از عهد صفوی است.

در وسط این تکیه، بقعه زیبایی قرار دارد و در آن بقعه چندین سنگ مرمر نفیس با خطوط عالی است که بر روی آرامگاه چند تن از علما و فضلا و بزرگان نصب شده است.

از جمله مدفون شدگان مشهور این بقعه، شیخ محمد تقی از علمای بزرگ و معروف آن عصر در اصفهان، که در سال ۱۲۴۸ھ.ق فوت کرده، و چند تن دیگر از علمای آن زمان است. تکیه مادر شاهزاده واقع در شمال تکیه آقا حسین خوانساری و به آن وصل است. در جانب شرقی تکیه آقا حسین خوانساری، بقعه آقا محمد بید آبادی قرار دارد.

این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۰۷۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

20120725_1067587070

تخت فولاد

تخت فولاد

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.