استاد هنر خاتم‌کاری ایران درگذشت

استاد عبدالعلی گلریز خاتمی، تنها استاد ملسم گل‌پیچ خاتم کشور، که از ابتدای فروردین و به واسطه عارضه قلبی در بیمارستان قلب الزهرا(س) شیراز بستری شده بود، درگذشت.

عبدالعلی گلریز خاتمی، استاد ۶۸ ساله خاتم‌کار شیرازی، که بیش از ۶۰ سال در عرصه صنعت خاتم‌سازی فعال بود، شامگاه سه‌شنبه ۱۱ فروردین و در حالی‌که پزشکان به بهبودش امیدوار بودند، از دنیا رفت.

عبدالعلی گلریز‌خاتمی، از کودکی و سن هشت سالگی نزد پدرش که از استادان خاتم‌کار شهیر زمان خود بود، کار را در این عرصه آغاز کرد. این استاد گل‌پیچ خاتم کشور که دست‌ساخته‌هایش با قیمت‌های بسیار گزاف در بازارهای داخل و خارج کشور به فروش رسیده و می‌رسد، تا پایان عمرش از هیچ امکان و حمایت دولتی برخوردار نشد.

وی که حاصل سال‌ها عمرش، صداقت و پاکی بود، از متبحرترین اساتید در پیچیدن گل خاتم محسوب می‌شد؛ هنری که خاتم شیراز را از سایر خاتم‌ها، جدا کرده و اصالت می‌بخشید.

عبدالعلی در سنین نوجوانی و جوانی به همراه پدر در ساخت صندوق خاتم حرم حضرت شاهچراغ(ع)، صندوق حرم مطهر حضرت ابوالفضل‌ العباس(ع) و همچنین ساخت و تزئین اتاق خاتم کاخ مرمر، همکاری داشته و گل‌های خاتم این آثار برجسته را زیر نظر و آموزش‌های پدر پیچیده است.

خاندان گلریزخاتمی از برجسته‌ترین خاتم‌کاران ایران به شمار می‌روند و پدر و عموی عبدالعلی گلریزخاتمی، نامشان در فهرست کسانی است که خاتم‌کاری را به اصفهانیان آموزش داده‌اند. خلیل گلریزخاتمی، عموی عبدالعلی، سال‌ها قبل، در دارالفنون اصفهان، به کارآموزان، خاتم‌کاری و خاتم‌سازی را آموزش داد.

امروزه در جهان، خاتم شیراز به‌واسطه گره‌ها و گل‌پیچ‌های خاص و دست‌ساز آن، شهرت بسزایی داشته و از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

پس از درج خبر بستری شده گلریز‌خاتمی، برخی مسئولان به عیادت وی شتافتند. اما اکنون تقاضای هنرمندان عرصه صنایع‌دستی خصوصا خاتم‌کاران و فعالان این هنر اصیل، فراهم شدن زمینه خاکسپاری او در محلی مناسب است. فعالان صنایع‌دستی در استان فارس و شیراز امیدوار هستند که مسئولان لااقل بعد از مرگ استاد عبدالعلی گلریزخاتمی، امکان خاکسپاری وی را در آرامگاه مشاهیر و چهره‌های هنری در جوار حافظیه شیراز فراهم کنند.

منبع: ایسنا

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.