گردشگران خارجی از کتابخانه ملی دیدن می‌کنند

رییس کتابخانه ملی و مرکز اسناد گفت: ما در سال جدید با هماهنگی انجمن تورگردانان، میزبان گردشگران خارجی برای آشنایی با ظرفیت‌های میراث مکتوب ایران هستیم.

سید رضا صالحی امیری درباره قابلیت برگزاری تورهای بازدید از کتابخانه ملی و مرکز اسناد برای گردشگران خارجی گفت: ما یک تفاهم‌نامه با سازمان میراث فرهنگی و انجمن تورگردانان امضا کردیم، قرار شد از سال جدید گردشگرانی که وارد ایران می‌شوند بتوانند نیم‌روزشان را در کتابخانه ملی و مرکز اسناد بگذرانند و از این مکان فرهنگی بازدید کنند.

او خاطرنشان کرد: یکی از اهداف این بازدید معرفی میراث مکتوب ما به کسانی است که به ایران سفر می کنند. ما سالانه چند میلیون گردشگر ورودی داریم، اگر بتوانیم حداقل ۱۰ درصد از آنها را در کتابخانه ملی داشته باشیم در حقیقت یک نوع دپلماسی فرهنگی در این کشور شکل می‌گیرد؛ یعنی دیگران با میراث فرهنگی و آثار ما آشنا می‌شوند. ما ۳۸ هزار نسخه خطی داریم که از ۱۰۱۵ سال قبل تا امروز قدمت دارد. نسخ خطی نفیسی که در حوزه پزشکی ۸۰۰ سال، نجوم ۷۰۰ سال و… قدمت تاریخی دارد و بسیار ارزشمند است. ۳۴ هزار نسخ سنگی و ۵ میلیون نشریه داریم و نزدیک به یک میلیون عکس و فیلم و بیش از ۱۱ کیلومتر سند داریم که می‌تواند تصویر ایران فرهنگی را به گردشگران خارجی نشان دهد.

رییس کتابخانه ملی و مرکز اسناد با اشاره به این که سازمان میراث فرهنگی به این موضوع اعتقاد جدی دارد، افزود: ما در سال جدید با هماهنگی انجمن تورگردانان، گردشگران خارجی را در ایران داشته باشیم.

 

 

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.