رییس کتابخانه ملی و مرکز اسناد گفت: ما در سال جدید با هماهنگی انجمن تورگردانان، میزبان گردشگران خارجی برای آشنایی با ظرفیت‌های میراث مکتوب ایران هستیم.

سید رضا صالحی امیری درباره قابلیت برگزاری تورهای بازدید از کتابخانه ملی و مرکز اسناد برای گردشگران خارجی گفت: ما یک تفاهم‌نامه با سازمان میراث فرهنگی و انجمن تورگردانان امضا کردیم، قرار شد از سال جدید گردشگرانی که وارد ایران می‌شوند بتوانند نیم‌روزشان را در کتابخانه ملی و مرکز اسناد بگذرانند و از این مکان فرهنگی بازدید کنند.

او خاطرنشان کرد: یکی از اهداف این بازدید معرفی میراث مکتوب ما به کسانی است که به ایران سفر می کنند. ما سالانه چند میلیون گردشگر ورودی داریم، اگر بتوانیم حداقل ۱۰ درصد از آنها را در کتابخانه ملی داشته باشیم در حقیقت یک نوع دپلماسی فرهنگی در این کشور شکل می‌گیرد؛ یعنی دیگران با میراث فرهنگی و آثار ما آشنا می‌شوند. ما ۳۸ هزار نسخه خطی داریم که از ۱۰۱۵ سال قبل تا امروز قدمت دارد. نسخ خطی نفیسی که در حوزه پزشکی ۸۰۰ سال، نجوم ۷۰۰ سال و… قدمت تاریخی دارد و بسیار ارزشمند است. ۳۴ هزار نسخ سنگی و ۵ میلیون نشریه داریم و نزدیک به یک میلیون عکس و فیلم و بیش از ۱۱ کیلومتر سند داریم که می‌تواند تصویر ایران فرهنگی را به گردشگران خارجی نشان دهد.

رییس کتابخانه ملی و مرکز اسناد با اشاره به این که سازمان میراث فرهنگی به این موضوع اعتقاد جدی دارد، افزود: ما در سال جدید با هماهنگی انجمن تورگردانان، گردشگران خارجی را در ایران داشته باشیم.

 

 

دسته بندی ها : اخبار گردشگری

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.