برنامه سومین مرحله کشف عمیق ترین غار استان اصفهان که در کوه هیکل در خوانسار انجام شد با کشف عمیقترین غار استان اصفهان همراه بود.

شهرستان خوانسار در ۱۶۰ کیلومتری غرب اصفهان با ارتفاع ۲۲۵۰ متر از سطح دریا قرار دارد .این شهرستان به دامنه یکی از رشته های جداشده زاگرس تکیه داده و متاثر از ویژگیهای خاص زمین شناختی این رشته کوه و در امتداد دره ای بسیار خوش آب وهوا و محصور در میان باغهای میوه و درختانی سربه فلک کشیده قرار دارد با کوچه باغهای زیبا که هنوز جویباردروسط آن جاریست.
باغات منطقه از جویبار های مختلف آبیاری میشوند و سرچشنه همه این جویبارها محلی است بنام ” سرچشمه ” که به برکت وجودش پارکی بسیار زیبا با مناظری بدیع پر درخت و سرسبزی بوجود آمده است.
دراین میان، کوه هیکل در فاصله ۵ کیلومتری خوانسارقرار دارد . این کوه که پیکر دو سرباز را نشان می دهد و به همین خاطر به کوه هیکل خوانده می شود؛ شرایط خاص تکتونیکی منطقه ، وجود حفره ها و دودکش های فراوان که به گویش محلی ها چاههای نفس کش زمینند توجه ساکنین منطقه را سالها جلب کرده است. پیگیری ها و پشتیبانی “معصومی” تیم منتخبی از غارنوردان عضو انجمن غار و غارشناسی ایران را به این منطقه کشاند . چنانکه با جستجوی سطحی توسط غارنوردان ده ها دهانه که از داخل آنها هوای نسبتا گرم خارج می شود مشاهده شد.
خوانسار
این برنامه سومین مرحله کشف عمیق ترین غار استان اصفهان بود. تیم پنج نفره غارنوردان به همراه دوتن از معتمدین شهر و کاشفین دهانه اصلی پس از یکساعت کوه پیمایی به دهانه غار هیکل رسیده و با نصب طنابها و کارگاه ها داخل این غار که از دهانه کوچکی برخوردار است شدند .
معصومی دراین خصوص گفت: «تیم نخست یک تیم فنی بود که وظیفه شناسایی ، نصب کارگاه های ایمن و فرود را ازغارهای چاهی برعهده داشت و توانست متر به متر فرود را اجرا کند. عمق ۵۰ ، ۱۰۰ و بالاخره ۱۹۱ متر را پیمایش کردند و موفق به کشف غار زیبای دیگری در استان اصفهان شدند. غاری که ازلحاظ ساختار درون یک گسل شکل گرفته و شکافی درعرض با رطوبتی بالا و دمایی بین ۱۴ الی ۱۶ درجه سانتیگرادداشت.»
 تیم نخست را یوسف سورنی نیا – علی قضنفری و مهرداد حاجی هاشمی تشکیل میدادند که برای ادامه کار طناب ریزی و اکتشاف وارد غار شدند . بلافاصله بعد از تیم اول ، تیم نقشه بردار که جلال زارعی و یونس شریعتمداری آن را تشکیل میدادند برای نقشه برداری و عکاسی به داخل غار وارد شدند.
به گفته او، این غار از عمق ۱۲۰- به پایین سنگ نهشته هایی زیبا و خاصی دارد از جمله ریمستون ، آنتودایتهای بسیار نادر ، استلاگتیتهای بسیار کوچک و در انتها دندان سگی های بسیار زیبا و همچنین پاپ کورن را میتوان به وفور مشاهده کرد.
غار عمیق خوانسار
“جواد نظام دوست” رییس انجمن غارنوردی و غارشناسی ایرانیان نیز در این خصوص گفت: «غارمذکور غاریست بسیار فنی و ریزشی و نیازمند استفاده از امکانات خاص غارنوردی با توجه به نحوه توسعه این غار ، وجود شکاف و درزه های بسیار همراه با دودکشهای فراوان احتمال وجود شبکه بزرگی از غار در زیر زمین دارد که مستلزم بررسی و تحقیقات علمی بیشتر است .»
 لازم به ذکر است که در این غار حدود ۱۹ عدد کارگاه برای استفاده غارنوردان جهت فرود و صعود از غار برپا گردید. که ۴ عدد آز آنها کارگا Y و یک عدد کارگاه انحرافی و بقیه از تک رول استفاده شد.
طول بلند ترین فرود در این غار ۶۵ متر بوده که از یک رشته طناب ۷۰ متری با یک عدد ریبلی در متراژ ۴۰ متری آن استفاده شد. مترآژ تفریبی طناب مورد استفاده در غار ۲۲۰ متر تخمین زده میشود که از طنابهای با متراژ متفاوت استفاده شد.
CHN
دسته بندی ها : اخبار گردشگری

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.