مستندنگاری آسیب بافته‌ها در موزه‌ها

کامران احمدی رییس پژوهشکده حفاظت و مرمت با اعلام این خبر افزود: این طرح به منظور تعیین اولویت حفاظتی برای حذف عوامل آسیب رسان شناسایی شده در دو مجموعه دارنده بافته ها اجرا می شود.

احمدی افزود:با تمرکز این طرح بر جمع آوری تصاویری از تنوع آسیب ها در آثار آسیب دیده مجموعه های مذکور ، هدف نهایی نزدیک شدن به استاندارد سازی روش های مستند نگاری و ادبیات مشترک در حوزه آسیب شناسی بافته ها است.

آفت زدایی بافته ها بدون استفاده از مواد شیمیایی

رییس پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: آفت زدایی ۳۲ قطعه بافته از مجموعه مردم شناسی موزه سمنان در پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی با استفاده از روش کاهش سریع دما انجام شد.

به گفته احمدی : این آثار که مشکوک به بید خوردگی بودند در سه گروه بر اساس تنوع و ابعاد تقسیم بندی شده و در محیط خلا در دمای ۱۸- درجه سانتی گراد به مدت ۷۲ ساعت سرد شدند.

رییس پژوهشکده حفاظت و مرمت خاطرنشان ساخت که در چنین شرایطی تخم، لارو و حشره زنده توانایی بقا نداشته و بافته ها حشره زدایی می شوند.

احمدی مزیت این روش را کاهش به کارگیری سموم شیمیایی که همواره با عوارض جانبی برای اثر و محیط زیست همراه بوده است، دانست.

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.