سنگ یادبود بازسازی تبریز بعد از زلزله ی مهیب ۱۱۹۳ه.ق

در آخرین ساعات سال ۱۱۹۳ ه.ق زلزله ای مهیب در شهر تبریز رخ داد که اکثر بناها و عمارات موجود در شهر را ویران کرد. نجفقلی خان و نبلی حاکم تبریز در این دوره تصمیم به عمران و آبادانی مجدد شهر گرفت و عمارات زیبایی را در آن بنا کرد و برج و باروی محکمی به دور شهر کشید. این برج و بارو هشت دروازه داشت که عبارت بودند از : دروازه یا درب خیابان ، درب باغمیشه (درب اعلی)، درب سرخاب، درب دوه چی (شتربان)، درب استانبول،درب گجیل( درب سردرود)، درب مهادمهین(میارمیار) و درب نوبر.

طرح دروازه ها یک طاق سنگی بود با دو مناره ی پوشیده از کاشی های کبود منقش و کتیبه دار و بر پیشانی هر دروازه روی قطعه سنگی مرمرین ابیات زیر نوشته شده بود.

زهی اساس مشید که باد تابه ابد                     زحاد ثاث زمان در امان سبحانی

ز برج و باره این در تحیر است سپهر                   که شد به پا ز عنایات خان خانانی

خدیو ملک عدالت نجفقلی خانا                        مفوض است به او رونق جهانبانی

که در نگارش این قلعه در زمان قلیل                  نموده همت وی معجر سلیمانی

نشان سد سکندر چو داد تاریخش                    خرد بگفت (حصار سکندر ثانی)

سنگ نبشته ای در موزه قاجار تبریز (خانه امیر نظام) نصب گردیده است که متعلق به دروازه گجیل می باشد.

موزه قاجار ( خانه امیر نظام)
موزه قاجار ( خانه امیر نظام)

 

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.