داعش یک مسجد تاریخی موصل را با بولدوزر ویران کرد

در تازه‌ترین اقدام برای تخریب گسترده میراث فرهنگی عراق، شبه نظامیان داعش پس از تخریب اثار باستانی، این بار یک مسجد قرن ۱۹ میلادی را در موصل تخریب کردند.

 پس از ویرانی‌های گسترده و نابودی آثار باستانی متعلق به تمدن‌های بین‌النهرین ویا کلیسای کلدانی ، نیروهای داعش این بار یک مسجد عثمانی از قرن ۱۹ میلادی را در مرکز منطقه میدان در شهر موصل تخریب کردند.

به گزارش روزنامه کویتی “الرای” این مسجد به نام مسجد “حمو قادو” در سال ۱۸۸۱ و در دوران حاکمیت سلاطین مسلمان عثمانی برعراق ساخته شده که توسط نیروهای افراط گرای داعش ، با بولدوزر تخریب شده است.

تخریب مسجد دوران عثمانی‌ها در موصل پس از آن صورت می‌گیرد که این گروه دست به تخریب‌های گسترده میراث باستانی عراق درسایت‌های باستانی نمرود ، شهر اشکانی هتراو میراث تمدن باستانی آشور زده‌اند.

نیروهای داعش این مسجد را که یکی از قدیمی‌ترین آثار مذهبی و اسلامی درشهر موصل بود، با بولدوزریعنی همان ابزارتخریبی که در نابودی نمرود استفاده کرده بودند، ویران کردند.

با توجه به تخریب آثار باستانی و انگیزه داعش از این کار، این گزارش اشاره ای به انگیزه تخریب این مسجد توسط داعش نکرده است.

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.