در تازه‌ترین اقدام برای تخریب گسترده میراث فرهنگی عراق، شبه نظامیان داعش پس از تخریب اثار باستانی، این بار یک مسجد قرن ۱۹ میلادی را در موصل تخریب کردند.

 پس از ویرانی‌های گسترده و نابودی آثار باستانی متعلق به تمدن‌های بین‌النهرین ویا کلیسای کلدانی ، نیروهای داعش این بار یک مسجد عثمانی از قرن ۱۹ میلادی را در مرکز منطقه میدان در شهر موصل تخریب کردند.

به گزارش روزنامه کویتی “الرای” این مسجد به نام مسجد “حمو قادو” در سال ۱۸۸۱ و در دوران حاکمیت سلاطین مسلمان عثمانی برعراق ساخته شده که توسط نیروهای افراط گرای داعش ، با بولدوزر تخریب شده است.

تخریب مسجد دوران عثمانی‌ها در موصل پس از آن صورت می‌گیرد که این گروه دست به تخریب‌های گسترده میراث باستانی عراق درسایت‌های باستانی نمرود ، شهر اشکانی هتراو میراث تمدن باستانی آشور زده‌اند.

نیروهای داعش این مسجد را که یکی از قدیمی‌ترین آثار مذهبی و اسلامی درشهر موصل بود، با بولدوزریعنی همان ابزارتخریبی که در نابودی نمرود استفاده کرده بودند، ویران کردند.

با توجه به تخریب آثار باستانی و انگیزه داعش از این کار، این گزارش اشاره ای به انگیزه تخریب این مسجد توسط داعش نکرده است.

دسته بندی ها : اخبار گردشگری

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.