تالاب کردخورد یا آق‌گل در نزدیکی روستایی به همین نام و در جنوب دشت نهاوند قرار گرفته است. پوشش گیاهی خاص و زیبای این تالاب به همراه وجود کوهی به نام کت در کنار آن چهره‌ای زیبا و شگفت‌انگیز از طبیعت را به‌نمایش گذاشته و منظره‌ای بی‌نظیر را در برابر چشمان هر رهگذری ترسیم می‌کند.

در کنار پوشش گیاهی ویژه منطقه، تالاب کردخورد از لحاظ وجود مواد غذایى مناسب براى پرندگان نیز یکى از غنى‌ترین آبگیرهاى منطقه‌ غرب ایران محسوب مى‌شود و انبوه عظیمى از پرندگان مهاجرِ نقاط دوردست را در خود پناه مى‌دهد. عمده‌ترین این پرندگان عبارت‌اند از: انواع اردک، غار، فلامینگو، مرغ باران، حواصیل، آب چلیک، کاکایى و غیره. عمیق‌ترین نقطهٔ‌ تالاب در فصل پرآبى ۸۰ سانتى‌متر است.

تالاب کردخورد که در حوزهٔ آبریز رودخانهٔ قره‌چاى واقع شده، ۵ کیلومتر طول، ۳/۵ کیلومتر عرض و ۰/۵ متر عمق متوسط دارد.

تالاب-کردخورد3

اگر دوست دارید یکی از کم‌نظیرترین و زیباترین منظره‌های طبیعی غرب ایران را به تماشا بنشینید، به شما توصیه می‌کنیم در پایان زمستان و آغاز بهار به این شهر سفر کنید و دیدن تالاب کردخورد را نیز از یاد نبرید. زیرا این زمان فصل مهاجرت پرندگان است که از نقاط دور دست و بسیار سرد روسیه و قفقاز و کشورهاى اسکاندیناوى به آن جا پرواز مى‌کنند.

دوستداران بناهای تاریخی و هنری در سفر به نهاوند می‌توانند آثار مورد علاقه خود را بازدید کنند، زیرا این شهر از حیث داشتن آثار باستانی بسیار غنی بوده و شما می‌توانید با در دست‌داشتن فهرست بناهای مهم در نهاوند به بازدید از آنها بپردازید و از سفر خود لذت ببرید.

1675868_762 1675869_243 1675870_392

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.