تاج طلای هزاره قبل از میلاد در تهران

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی تهران از کشف و ضبط پنج شی تاریخی خبر داد.

سرهنگ حسن قسمتی بیان کرد: روز سه‌شنبه (۵ اسفندماه) در محدوده خیابان شریعتی پنج قلم شی تاریخی کشف و ضبط شد. قریب به سه ماه مراحل شناسایی و اطلاعاتی این عملیات زمان برد تا محموله توسط فروشندگان و سودجویان اشیاء تاریخی از شرق کشور را به تهران کشیدیم تا این عملیات صورت گرفت.

او درباره قدمت اشیاء کشف شده اظهار کرد: در این آثار یک تاج طلا مربوط به هزاره قبل از میلاد، یک قطعه سنگ نتراشیده که به گفته کارشناسان ارزش چندانی ندارد، یک قطعه سفال شبیه گراز و یک طاووس شیشه‌ای با ابعاد ۶ در ۶ مربوط به هزاره قبل از میلاد که به گفته کارشناس بی‌نظیر است، ضبط شده و در حال حاضر این آثار در خزانه موزه آبگینه نگهداری می‌شوند.

او گفت: در این عملیات پنج نفر دستگیر شده‌اند که بعد از بازپرسی های صورت گرفته به قوه قضاییه معرفی شدند. از این پنج نفر سه نفر بازنشسته وزارتخانه‌های دولتی بودند که به طمع رسیدن به مال اقدام به فروش این اشیاء کرده بودند. یکی از دستگیر شده‌ها مسئولیت این کار را بر عهده گرفت و چهار نفر دیگر تبرئه شدند. شخص دستگیر شده گفته است این آثار را در زیرزمین خانه پدری‌اش پیدا کرده است.

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.