ایران دومین کشور دنیا از نظر تعطیلات رسمی

سرویس خبری روزنامه ارک-مشاور وزیر کشور و معاون امور اجتماعی مرکز امور اجتماعی و فرهنگی در خصوص ساماندهی تعطیلات سال آینده، گفت: اگر بخواهیم تعطیلات رسمی خود را با سایر کشورها هماهنگ کنیم نباید سلیقه‌ای برخورد کنیم.

رضا محبوبی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: از نظر دولت در حال حاضر وضعیت تعطیلات در سطح کشور به جای کارکرد مثبت کارکردی منفی داشته و اغلب شهروندان نمی‌توانند برنامه‌ریزی مشخصی برای بهره‌وری از ایام فراغت خود داشته باشند. به علاوه چون عمده تعطیلات کشور بر اساس تاریخ قمری و متغیر است موجب می‌شود افراد نتوانند با برنامه‌ریزی به موقع از تمام فرصت و ظرفیت‌های گردشگری استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه وزارت کشور جهت ساماندهی تعطیلات در پی جمع‌آوری نظرات مراجع مختلف است، ادامه داد: به عنوان مثال، ما ظرفیت‌های عظیمی در جنوب کشور داریم، اما به دلیل نبود تعطیلات زمستانی نمی‌توانیم از آن بهره‌مند شویم. همچنین می‌توان اذعان کرد که متاسفانه حتی تعطیلات مذهبی هم با بی‌برنامگی و به بطالت می‌گذرد. از سوی دیگر در اکثر موارد شروع سال تحصیلی هم بر اساس زمان‌بندی تعیین شده در تقویم پیش نمی‌رود، چرا که به عنوان مثال اگر اول مهر وسط هفته باشد ناخودآگاه روز اول مدارس تا شنبه هفته بعد به تعویق می‌افتد.

وی همچنین افزود: در واقع ساماندهی صرفاً به معنای کاهش یا افزایش تعطیلات نیست، بلکه ما باید تمام این بی‌نظمی‌ها را در نظر گرفته و تعداد تعطیلات را با برنامه‌ریزی دقیقی در اختیار شهروندان قرار دهیم. در حال حاضر تعطیلات رسمی کشور ۲۶ روز است و ایران از این بابت دومین کشور دنیا است، این در حالی است که ما فقط روزهای جمعه را به طور رسمی می‌شناسیم، اما در سایر کشورها شنبه و یک‌شنبه پشت سر هم تعطیل‌اند، از این رو می‌توان گفت ما در مجموع کم‌ترین تعطیلات را داریم.

محبوبی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز گفت: مراجع و متخصصان مختلف در این رابطه فهرست‌های مختلفی ارایه می‌دهند، اما در نهایت تمام آن‌ها دارای فصل مشترک هستند. به علاوه اغلب مولفه‌های عنوان شده در مجامع مختلف علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته، روند افزایشی داشته و از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند، از این رو باید تمام اهتمام خود را جهت علت‌یابی رشد آسیب‌ها به کار گیریم.

وی با اشاره به اینکه باید تصمیمات اساسی در سطح ساختاری صورت گیرد، تصریح کرد: تکیه بر دین‌داری و افزایش سرمایه‌های اجتماعی دو مولفه‌ای هستند که تاثیر بسزا و چشم‌گیری در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارند.

از طرفی ارتقاء سطح دین‌داری مردم تنها بر عهده نهادهای سیاسی نیست، بلکه یک باور عمومی است، به علاوه تمهیداتی که منجر به افزایش سرمایه‌های اجتماعی می‌شود نیز کاهش آسیب‌ها را به دنبال دارد.

محبوبی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال، در ماه مبارک رمضان سطح نزاع و سرقت به شکل معناداری کاهش می‌یابد، در نتیجه می‌توان گفت زمینه‌سازی برای پررنگ کردن اعتقادات مردم اثر مستقیم روی کاهش میزان ناهنجاری‌ها می‌گذارد.

ایسنا

 

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.