اهمیت انعکاس گردشگری در رسانه ها

صنعت گردشگری به عنوان یکی از سه صنعت پیشرو جهان امروز در تمام بخش های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی کشورهای میزبان و مبدا نقش به سزایی دارد. این نقش برجسته نیازمند توجه خاص می باشد و دیدی وسیع به موضوع گردشگری را طلب می کند.

عدم پرداخت رسانه ها به مقوله ی گردشگری به عنوان بخشی جدا و مستقل در جامعه ، اقتصاد و سیاست به تلخی کاملا مشهود است. با اندکی وب گردی و گشت و گذار در سایت ها و خبرگزاری های برتر کشور پی خواهید برد که گردشگری بازیگر اصلی اقتصاد که چرخه ی اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان را به سوی پیشرفت هدایت کرده است در بهترین وضعیت به عنوان بخشی کوچک و در اولویت چندم دسته فرهنگی قراردارد و یا کلا دارای بخش خاصی نیست.

نمی توان نقش آشتی آوری و صلح ساز گردشگری را در سیاست نادیده گرفت و به راحتی می توان ادعا کرد که گردشگری در بخش سیاست نمی گنجد.

گردشگری ، به عنوان یک کارخانه ی اقتصادی پردرآمد و یک ضد جنگ، پیوند دهنده ی جوامع و گردآورنده ی سفیران فرهنگی تمام کشور و جوامع، پتانسیل قرارگیری در جایگاهی مشخص و غیر وابسته به هیچ یک از دسته بندی ها را دارا می باشد.

استفاده از تیم های تحریریه و خبرنگاری متخصص در بخش گردشگری توسط خبرگزاری ها و مطبوعات برای تخصصی کردن و یافتن جایگاه صحیح گردشگری در آنها و در عین حال حمایت و سیاست گذاری مناسب جهت ایجاد امکانات تخصصی برای ارتباط مستقیم با مخاطب سبب اصلاح ریشه ای در مسیر پیشرفت یاری خواهد کرد، یافتن جایگاه صحیح گردشگری بنیان این صنعت نوین را از ابتدا صحیح خواهد نهاد.

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.