استقبال مجنی ها از بهار با آیین گل هاکنی

در طول سال آیین های کهن زیادی در ایران وجود دارد که برخی از آن ها امروزه اجرا می شود و برخی دیگر به طور کلی فراموش شده اند یا برای ما کمی ناشناخته مانده اند. یکی از آیین های کهنی که همه ساله در شهر کوهپایه ای مجن در شهرستان شاهرود اجرا می شود، تاحدودی ناشناخته است.

این آیین معنوی که ” آیین گل هاکنی ” نامیده می شود، همه ساله در آخرین روزهای اسفند ماه بنا‌بر رسمی کهن توسط زنان شهر مجن انجام می گیرد.

زنان این شهر از ارتفاعات البرز شرقی (پیرامون شهر) خاک سرخ (گل سرخو) و سفید (گل گلو) تهیه کرده و به تجدید نمای خانه های گلی خود می پردازند و بدین شکل به استقبال بهار می روند. با این کار خانه های کاهگلی رنگ و نمای تازه ای به خود می گیرند. دیوارهای داخلی این خانه ها نیز برخی دورنگ (بالاسفید- پایین قرمز) و برخی نیز کاملاً با گل قرمز رنگ جلوه می گیرد.

همیاری زنان در انجام این کار از آداب نیک و معمول شهر مجن بوده و به دلیل اهمیت آیین گل هاکنی ، توسط سازمان میراث فرهنگی گل هاکنی در تاریخ ۵ بهمن ماه ۱۳۹۱ در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

[Best_Wordpress_Gallery id=”25″ gal_title=”آیین گل هاکنی”]

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.