کشف پادشاهی جدید در تاریخ عیلام

سرویس خبری روزنامه ارک- سفرنامه ارک -خوانش چهار کتیبه میخی که در موزه ملی خودروی ایران نگهداری می‌شوند به کشف و معرفی یک پادشاه جدید در حکومت عیلامیان منجر شد.

به گزارش ایسنا، پارسا دانشمند، متخصص زبان‌های باستانی که به این کتیبه‌های تاریخی دست یافته در این‌باره گفت: در حین بررسی کتیبه‌ها مشخص شد که یکی از کتیبه‌ها متعلق به پادشاهی عیلامی است که پیش از آن نامش به اشتباه ایگی هلکی خوانده شده بود. متاسفانه این اشتباه در کتاب‌ها و مقالات تاریخ عیلام بارها تکرار شد تا این‌که کتیبه موزه خودرو روشن کرد که نام این پادشاه ایگی هتت است.

او افزود: ایگی هلکی هر چند پدر دو پادشاه عیلامی بوده، اما مدرکی دال بر پادشاهی او در دست نیست و هر کتیبه‌ای که تاکنون به ایگی هلکی نسبت داده شده، مربوط به ایگی هتت است. به این ترتیب، پادشاهی جدید در تاریخ عیلام و ایران به نام ایگی هتت معرفی شده است.

این متخصص زبان‌های باستانی در ادامه به همکاری اداره کل موزه‌های بنیاد مستضعفان و همین‌طور مسؤولان موزه ملی خودروی ایران اشاره کرد و گفت: اگر همکاری آن‌ها نبود، شاید هیچ‌وقت فرصتی پیش نمی‌آمد تا این بخش از تاریخ ایران رمزگشایی و آشکار شود. این پژوهش نکات مهمی را درباره تاریخ ایران باستان روشن کرد که تنها نمونه‌ای است تا نشان دهد اگر موزه‌ها با پژوهشگران همکاری کنند بخش اعظمی از تاریخ پنهان ایران می‌تواند عیان شود.

کشف پادشاه ایگی هتت از خوانش یکی از این چهار کتیبه موجود در موزه خودرو رمزگشایی شد. یکی از سه کتیبه دیگر بخشی از کتیبه آشور نصیرپال دوم، پادشاه آشور است که نسخه اصلی آن در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود و دو کتیبه دیگر به زبان عیلامی است و مربوط به اونتش نپیریش پادشاه شناخته شده دوران عیلام میانه است.

خوانش این کتیبه‌ها توسط پارسا دانشمند از دانشگاه آکسفورد و میثم عبدلی، از دانشگاه علامه طباطبایی انجام شد. این دو، کارشناس زبان‌های باستانی هستند که سال گذشته بر حسب اتفاق متوجه وجود چهار کتیبه خط میخی در خزانه سازه‌های معماری موزه خودرو شدند.

نتیجه این پژوهش و رمزگشایی در سایت معتبر CDLI، معتبرترین مرکز برای پژوهش‌های خطوط میخی وابسته به دانشگاه‌های آکسفورد، کالیفرنیا و مرکز ماکس پلانک آلمان منتشر شده است.

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

1 دیدگاه

  1. رنج ما از نابینایی تاریخی و عدم اطلاع از آن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.