سرویس خبری روزنامه ارک- سفرنامه ارک -خوانش چهار کتیبه میخی که در موزه ملی خودروی ایران نگهداری می‌شوند به کشف و معرفی یک پادشاه جدید در حکومت عیلامیان منجر شد.

به گزارش ایسنا، پارسا دانشمند، متخصص زبان‌های باستانی که به این کتیبه‌های تاریخی دست یافته در این‌باره گفت: در حین بررسی کتیبه‌ها مشخص شد که یکی از کتیبه‌ها متعلق به پادشاهی عیلامی است که پیش از آن نامش به اشتباه ایگی هلکی خوانده شده بود. متاسفانه این اشتباه در کتاب‌ها و مقالات تاریخ عیلام بارها تکرار شد تا این‌که کتیبه موزه خودرو روشن کرد که نام این پادشاه ایگی هتت است.

او افزود: ایگی هلکی هر چند پدر دو پادشاه عیلامی بوده، اما مدرکی دال بر پادشاهی او در دست نیست و هر کتیبه‌ای که تاکنون به ایگی هلکی نسبت داده شده، مربوط به ایگی هتت است. به این ترتیب، پادشاهی جدید در تاریخ عیلام و ایران به نام ایگی هتت معرفی شده است.

این متخصص زبان‌های باستانی در ادامه به همکاری اداره کل موزه‌های بنیاد مستضعفان و همین‌طور مسؤولان موزه ملی خودروی ایران اشاره کرد و گفت: اگر همکاری آن‌ها نبود، شاید هیچ‌وقت فرصتی پیش نمی‌آمد تا این بخش از تاریخ ایران رمزگشایی و آشکار شود. این پژوهش نکات مهمی را درباره تاریخ ایران باستان روشن کرد که تنها نمونه‌ای است تا نشان دهد اگر موزه‌ها با پژوهشگران همکاری کنند بخش اعظمی از تاریخ پنهان ایران می‌تواند عیان شود.

کشف پادشاه ایگی هتت از خوانش یکی از این چهار کتیبه موجود در موزه خودرو رمزگشایی شد. یکی از سه کتیبه دیگر بخشی از کتیبه آشور نصیرپال دوم، پادشاه آشور است که نسخه اصلی آن در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود و دو کتیبه دیگر به زبان عیلامی است و مربوط به اونتش نپیریش پادشاه شناخته شده دوران عیلام میانه است.

خوانش این کتیبه‌ها توسط پارسا دانشمند از دانشگاه آکسفورد و میثم عبدلی، از دانشگاه علامه طباطبایی انجام شد. این دو، کارشناس زبان‌های باستانی هستند که سال گذشته بر حسب اتفاق متوجه وجود چهار کتیبه خط میخی در خزانه سازه‌های معماری موزه خودرو شدند.

نتیجه این پژوهش و رمزگشایی در سایت معتبر CDLI، معتبرترین مرکز برای پژوهش‌های خطوط میخی وابسته به دانشگاه‌های آکسفورد، کالیفرنیا و مرکز ماکس پلانک آلمان منتشر شده است.

۱ دیدگاه به ثبت رسیده است.

  1. sahar گفت:

    رنج ما از نابینایی تاریخی و عدم اطلاع از آن است

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.