کشف ابزار ۵۵ هزار ساله ناندرتال‌ها

سرویس خبری روزنامه ارک -گروهی از دانشمندان موفق شدند ابزاری متعلق به انسان‌های ناندرتال با قدمت ۵۵ هزار سال را در فرانسه پیدا کنند.

ابزاری ماقبل‌ تاریخی از جنس استخوان که حدود ۵۵ هزار سال قدمت دارد توسط گروهی از باستان‌شناسان به ریاست لوس دویون، استاد دانشگاه مونترال در بورگاندی فرانسه پیدا شد.

این ابزار چندکاره از جنس استخوان گوزن‌شمالی به‌ دست ناندرتال‌ها ساخته شده و از کشفیات مهم باستان‌شناسی به حساب می‌آید. مجله‌ای علمی در فرانسه درباره این ابزار نوشت: این کشف ثابت می‌کند ناندرتال‌ها می‌توانستند قابلیت مکانیکی استخوان و چگونگی استفاده از آن را درک کنند. این توانایی است که معمولا به انسان‌های امروزی نسبت داده می‌شود.

به گزارش ساینس نیوز، در ادامه این مطلب آمده است: تولید ابزار استخوانی توسط ناندرتال‌ها بحث داغی است؛ چرا که در قرن بیستم دانشمندان مایل نبودند این ‌گونه از انسان‌ها را به عنوان موجوداتی که قدرت به‌کارگیری استخوان و استفاده ابزاری از آن را دارند، بشناسند. با این حال طی دو دهه گذشته یافته‌هایی به‌دست آمده که نشان می‌دهد نائندرتال‌ها با بخش‌های مقاوم بدن حیوانات برای خود ابزار می‌ساخته‌اند. این کشف همچنین به دانشمندان کمک می‌کند نگاه خطی به فرآیند تکامل رفتار انسان‌ها را زیر سوال ببرند و فاصله بین دو گونه انسان‌ها را تا حد ممکن کاهش دهند.

 

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.