سرویس خبری روزنامه ارک -گروهی از دانشمندان موفق شدند ابزاری متعلق به انسان‌های ناندرتال با قدمت ۵۵ هزار سال را در فرانسه پیدا کنند.

ابزاری ماقبل‌ تاریخی از جنس استخوان که حدود ۵۵ هزار سال قدمت دارد توسط گروهی از باستان‌شناسان به ریاست لوس دویون، استاد دانشگاه مونترال در بورگاندی فرانسه پیدا شد.

این ابزار چندکاره از جنس استخوان گوزن‌شمالی به‌ دست ناندرتال‌ها ساخته شده و از کشفیات مهم باستان‌شناسی به حساب می‌آید. مجله‌ای علمی در فرانسه درباره این ابزار نوشت: این کشف ثابت می‌کند ناندرتال‌ها می‌توانستند قابلیت مکانیکی استخوان و چگونگی استفاده از آن را درک کنند. این توانایی است که معمولا به انسان‌های امروزی نسبت داده می‌شود.

به گزارش ساینس نیوز، در ادامه این مطلب آمده است: تولید ابزار استخوانی توسط ناندرتال‌ها بحث داغی است؛ چرا که در قرن بیستم دانشمندان مایل نبودند این ‌گونه از انسان‌ها را به عنوان موجوداتی که قدرت به‌کارگیری استخوان و استفاده ابزاری از آن را دارند، بشناسند. با این حال طی دو دهه گذشته یافته‌هایی به‌دست آمده که نشان می‌دهد نائندرتال‌ها با بخش‌های مقاوم بدن حیوانات برای خود ابزار می‌ساخته‌اند. این کشف همچنین به دانشمندان کمک می‌کند نگاه خطی به فرآیند تکامل رفتار انسان‌ها را زیر سوال ببرند و فاصله بین دو گونه انسان‌ها را تا حد ممکن کاهش دهند.

 

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.