جدید محققان برجسد مرد یخی ۵۳۰۰ ساله  آثارتازه‌ای از تتو یا خالکوبی با هدف‌های درمانی به روش طب سوزنی برای درمان بیماری‌هایی چون رماتیسم و ورم مفاصل دربدن مرد یخی کشف شد.

کشف آثار تتو بربدن اوتسی، محققان را شگفت زده کرده است زیرا تا پیش از این کشف کاربرد روش‌های درمانی در طب سوزنی صرفا در کشورهای شرق دور مورد تایید بود و تصور می شد دراروپای عصر برنز ناشناخته بوده است.

مردیخی مومیایی ۵۳۰۰ ساله که در سال ۱۹۹۱ توسط یک کوهنورد درکوه‌های آلپ کشف شده ، قبلا نیز توسط دوربین‌های دیجیتالی مجهز به فیلترهای مخصوص برای عکسبرداری با روش‌های ماورای بنفش و طول موج مادون قرمزمورد بررسی و مطالعه قرار گرفته بود.

نتیجه این تحقیقات حاکی از کشف آثار خالکوبی درپایین سمت راست قفسه صدری این مومیایی شد که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست و دردراسناد مطالعات قبلی هم ثبت نشده بود.

ازآنجا که بسیاری از علایم تتو با اشکال و نقاط مورد توجه در طب سوزنی کلاسیک چینی نزدیکی و شباهت دارد، تصور می‌رود که این آثار خالکوبی طبق مطالعات قبلی نوعی درمان دارویی یا روش درمان طبیعی بوده است.

بدن مرد یخی که بلافاصله پس از مرگ با برف پوشیده شده توسط یخ وهوای بشدت سرد منطقه کاملا حفاظت شده و امروزه شواهد منحصر بفردی از پزشکی باستان دراختیار محققان قرار داده است.

بدن او با بیش از ۵۰ تصویر تتو پوشیده شده که اغلب شامل خطوط ویا صلیب با برش‌های کوچک ایجاد شده در پوست که با زغال چوب مالیده و پوشانده شده است. ازآنجا که همه این آثار تتو یا خالکوبی در بخش هایی از بدن ایجاد شده که شواهدی از ساییدگی و پارگی دارند، همانند پاشنه، زانو، مچ و کمر، می توان حدس زد که خالکوبی‌های انجام شده دربدن مردیخی، تزیینی نبوده و با هدف‌های درمانی بوده است.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.