کشف آثار تازه‌ای ازتتو برای درمان درد مفاصل در بدن مرد یخی

جدید محققان برجسد مرد یخی ۵۳۰۰ ساله  آثارتازه‌ای از تتو یا خالکوبی با هدف‌های درمانی به روش طب سوزنی برای درمان بیماری‌هایی چون رماتیسم و ورم مفاصل دربدن مرد یخی کشف شد.

کشف آثار تتو بربدن اوتسی، محققان را شگفت زده کرده است زیرا تا پیش از این کشف کاربرد روش‌های درمانی در طب سوزنی صرفا در کشورهای شرق دور مورد تایید بود و تصور می شد دراروپای عصر برنز ناشناخته بوده است.

مردیخی مومیایی ۵۳۰۰ ساله که در سال ۱۹۹۱ توسط یک کوهنورد درکوه‌های آلپ کشف شده ، قبلا نیز توسط دوربین‌های دیجیتالی مجهز به فیلترهای مخصوص برای عکسبرداری با روش‌های ماورای بنفش و طول موج مادون قرمزمورد بررسی و مطالعه قرار گرفته بود.

نتیجه این تحقیقات حاکی از کشف آثار خالکوبی درپایین سمت راست قفسه صدری این مومیایی شد که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست و دردراسناد مطالعات قبلی هم ثبت نشده بود.

ازآنجا که بسیاری از علایم تتو با اشکال و نقاط مورد توجه در طب سوزنی کلاسیک چینی نزدیکی و شباهت دارد، تصور می‌رود که این آثار خالکوبی طبق مطالعات قبلی نوعی درمان دارویی یا روش درمان طبیعی بوده است.

بدن مرد یخی که بلافاصله پس از مرگ با برف پوشیده شده توسط یخ وهوای بشدت سرد منطقه کاملا حفاظت شده و امروزه شواهد منحصر بفردی از پزشکی باستان دراختیار محققان قرار داده است.

بدن او با بیش از ۵۰ تصویر تتو پوشیده شده که اغلب شامل خطوط ویا صلیب با برش‌های کوچک ایجاد شده در پوست که با زغال چوب مالیده و پوشانده شده است. ازآنجا که همه این آثار تتو یا خالکوبی در بخش هایی از بدن ایجاد شده که شواهدی از ساییدگی و پارگی دارند، همانند پاشنه، زانو، مچ و کمر، می توان حدس زد که خالکوبی‌های انجام شده دربدن مردیخی، تزیینی نبوده و با هدف‌های درمانی بوده است.

 

 

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.