باغ موزه‌ی «مینیاتور» تهران و ۱۳ بنای تاریخی ثبت شده در فهرست میراث جهانی در آن ساخته و به نمایش درآمده است.

2719305-3923303

در این باغ موزه ماکت ۱۳ بنای جهانی محوطه‌ی «چغازنبیل»،‌ میدان «نقش جهان‌»، «ارگ بم‌»، «تخت سلیمان‌»، «پاسارگاد‌»، گنبد «سلطانیه‌،» کلیساهای «ارامنه»، بازار تاریخی «تبریز‌»، مسجد «شیخ صفی‌ اردبیلی»، محوطه‌ی «بیستون» و «تخت‌جمشید» با سنگ‌نوشته‌ای از توضیحات هر کدام از این بناها در کنار هر ماکت قرار داده شده است.

2719305-3923295

به گفته مهدی هاشمی ناظر فنی موزه، قرار بوده که کار ساخت ماکت‌ها توسط چینی‌ها انجام شود، اما به علت به توافق نرسیدن طرفین، این پروژه به پیمانکار ایرانی سپرده شده است و در حال حاضر فاز دو ساخت این ماکت‌ها در مشهد در حال اجرائی شدن است.

متاسقانه هیچ کدام از این ماکت‌ها مسقف نیستند و آب حاصل از بارندگی‌های اخیر داخل بسیاری از آنها جمع شده است.

2719305-3923279

به گفته‌ی ناظر فنی موزه، پیمانکاران آن اجازه نداده‌اند که ماکت‌ها مسقف شود و گفته‌اند تا پنج سال آینده اگر اتفاقی برای ماکت‌ها بیفتد یا آن‌ها خراب شوند، خودمان آن را به صورت رایگان بازسازی می‌کنیم، به عبارتی این ماکت‌ها تا پنج سال گارانتی دارند و پس از آن دست شهرداری برای انجام هرگونه عملیات از جمله مسقف کردن این ماکت‌ها باز است و می‌تواند اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد.

2719305-3923278

بر اساس این گزارش، بنای سازه‌های آبی شوشتر که یکی دیگر از ماکت‌های باغ موزه مینیاتور است به دلیل وزش باد در ۲۲ بهمن و گیر کردن زباله در پمپ آن، خراب شده و جریان آب را نشان نمی‌دهد.

 

دسته بندی ها : اخبار گردشگری

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.