نمایش ۱۳ اثر جهانی ایران در تهران

باغ موزه‌ی «مینیاتور» تهران و ۱۳ بنای تاریخی ثبت شده در فهرست میراث جهانی در آن ساخته و به نمایش درآمده است.

2719305-3923303

در این باغ موزه ماکت ۱۳ بنای جهانی محوطه‌ی «چغازنبیل»،‌ میدان «نقش جهان‌»، «ارگ بم‌»، «تخت سلیمان‌»، «پاسارگاد‌»، گنبد «سلطانیه‌،» کلیساهای «ارامنه»، بازار تاریخی «تبریز‌»، مسجد «شیخ صفی‌ اردبیلی»، محوطه‌ی «بیستون» و «تخت‌جمشید» با سنگ‌نوشته‌ای از توضیحات هر کدام از این بناها در کنار هر ماکت قرار داده شده است.

2719305-3923295

به گفته مهدی هاشمی ناظر فنی موزه، قرار بوده که کار ساخت ماکت‌ها توسط چینی‌ها انجام شود، اما به علت به توافق نرسیدن طرفین، این پروژه به پیمانکار ایرانی سپرده شده است و در حال حاضر فاز دو ساخت این ماکت‌ها در مشهد در حال اجرائی شدن است.

متاسقانه هیچ کدام از این ماکت‌ها مسقف نیستند و آب حاصل از بارندگی‌های اخیر داخل بسیاری از آنها جمع شده است.

2719305-3923279

به گفته‌ی ناظر فنی موزه، پیمانکاران آن اجازه نداده‌اند که ماکت‌ها مسقف شود و گفته‌اند تا پنج سال آینده اگر اتفاقی برای ماکت‌ها بیفتد یا آن‌ها خراب شوند، خودمان آن را به صورت رایگان بازسازی می‌کنیم، به عبارتی این ماکت‌ها تا پنج سال گارانتی دارند و پس از آن دست شهرداری برای انجام هرگونه عملیات از جمله مسقف کردن این ماکت‌ها باز است و می‌تواند اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد.

2719305-3923278

بر اساس این گزارش، بنای سازه‌های آبی شوشتر که یکی دیگر از ماکت‌های باغ موزه مینیاتور است به دلیل وزش باد در ۲۲ بهمن و گیر کردن زباله در پمپ آن، خراب شده و جریان آب را نشان نمی‌دهد.

 

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.