میراث‌فرهنگی خوزستان، مالکیت کوشک حمیدیه ‌را از آن خود کرد

سرویس خبری روزنامه ارک – کوشک حمیدیه، مهر ماه۱۳۸۰ با شماره ثبت ۳۹۸۰ به فهرست آثار ملی رسید. این اثر تاریخی در طی سالهای اخیر چندین بار مورد تخریب قرار گرفت اما از آنجایی که این اثر تاریخی در مالکیت یکی از شرکت های وابسته به سازمان آب و برق خوزستان بود نه در ردیف آثار مرمتی قرار گرفت نه وضعیت مشخصی برای کاربری مناسب پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی سعید محمدپور مسئول امور حقوقی اداره میراث‌فرهنگی خوزستان در گفت و گو با خبرگزاری میراث‌فرهنگی از قرداد و توافق نهایی شرکت بهره‌برداری کرخه و شاوور با اداره میراث‌فرهنگی خوزستان خبر داد.

به‌گفته محمدپور، براساس قرارداد صورت گرفته، مالکیت کوشک حمیدیه به مدت ۳ سال در اختیار اداره میراث‌فرهنگی خوزستان گذاشته شد.

مسئول حقوقی اداره میراث‌فرهنگی خوزستان می‌گوید: « در ابتدا قرار بود واگذاری کوشک حمیدیه به‌ میراث‌فرهنگی خوزستان به‌صورت مادام‌العمر باشد اما از آنجایی که مقررات سازمان آب و منطقه‌ای اجازه نمی‌داد مالکیت این بنا به مدت ۳ سال به میراث‌فرهنگی واگذار شد، اما پس از اتمام قرارداد با پیگیری مجدد مالکیت بنا به‌صورت دائم در اختیار میراث‌فرهنگی قرار بگیرد.

به‌گفته محمدپور، درحال‌حاضر کوشک حمیدیه به صورت رایگان در اختیار میراث‌فرهنگی قرار گرفته و قرار است پس از اتمام پروژه‌ مرمتی‌اش به موزه مردم‌شناسی تغییر کاربری پیدا کند.

به‌گزارش CHN، کاخ حمیدیه محل حکمرانی شیخ حمید کعبی در مرکز شهر حمیدیه در شمال غرب اهواز است. این عمارت که یکی از نمونه‌های کم نظیر کاخ‌های دوره قاجاریه در خوزستان محسوب می‌شود در حال‌حاضر با بی‌توجهی مسئولان شهرستان مواجه شده، مساحت این کاخ نزدیک به ۶ هکتار و متشکل از چهار عمارت است.

 

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

1 دیدگاه

  1. امیدوارم بیشتر از این به آثار تاریخی توجه بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.