سرویس خبری روزنامه ارک – کوشک حمیدیه، مهر ماه۱۳۸۰ با شماره ثبت ۳۹۸۰ به فهرست آثار ملی رسید. این اثر تاریخی در طی سالهای اخیر چندین بار مورد تخریب قرار گرفت اما از آنجایی که این اثر تاریخی در مالکیت یکی از شرکت های وابسته به سازمان آب و برق خوزستان بود نه در ردیف آثار مرمتی قرار گرفت نه وضعیت مشخصی برای کاربری مناسب پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی سعید محمدپور مسئول امور حقوقی اداره میراث‌فرهنگی خوزستان در گفت و گو با خبرگزاری میراث‌فرهنگی از قرداد و توافق نهایی شرکت بهره‌برداری کرخه و شاوور با اداره میراث‌فرهنگی خوزستان خبر داد.

به‌گفته محمدپور، براساس قرارداد صورت گرفته، مالکیت کوشک حمیدیه به مدت ۳ سال در اختیار اداره میراث‌فرهنگی خوزستان گذاشته شد.

مسئول حقوقی اداره میراث‌فرهنگی خوزستان می‌گوید: « در ابتدا قرار بود واگذاری کوشک حمیدیه به‌ میراث‌فرهنگی خوزستان به‌صورت مادام‌العمر باشد اما از آنجایی که مقررات سازمان آب و منطقه‌ای اجازه نمی‌داد مالکیت این بنا به مدت ۳ سال به میراث‌فرهنگی واگذار شد، اما پس از اتمام قرارداد با پیگیری مجدد مالکیت بنا به‌صورت دائم در اختیار میراث‌فرهنگی قرار بگیرد.

به‌گفته محمدپور، درحال‌حاضر کوشک حمیدیه به صورت رایگان در اختیار میراث‌فرهنگی قرار گرفته و قرار است پس از اتمام پروژه‌ مرمتی‌اش به موزه مردم‌شناسی تغییر کاربری پیدا کند.

به‌گزارش CHN، کاخ حمیدیه محل حکمرانی شیخ حمید کعبی در مرکز شهر حمیدیه در شمال غرب اهواز است. این عمارت که یکی از نمونه‌های کم نظیر کاخ‌های دوره قاجاریه در خوزستان محسوب می‌شود در حال‌حاضر با بی‌توجهی مسئولان شهرستان مواجه شده، مساحت این کاخ نزدیک به ۶ هکتار و متشکل از چهار عمارت است.

 

۱ دیدگاه به ثبت رسیده است.

  1. الهام رفیعی گفت:

    امیدوارم بیشتر از این به آثار تاریخی توجه بشه

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.