سرویس خبری روزنامه ارک- پس از نا امیدی مردم قزوین از  متولیان میراث فرهنگی قزوین ، خود مردم بومی محدوده‌ سعدالسلطنه قزوین برای نجات شهر باستانی‌شان اقدام کردند.

این گونه همت مردمی در قزوین بی سابقه نیست نجات خانه عین الدوله با همکاری مردم و تلاش محلی ها الگویی برای نجات تک تک آثار هوبتی شهرهاست.

شهروندان قزوینی با نگارش نامه ای به استاندار خواهان توجه بیشتر استانداری به هویت و تاریخ شهر شدند.

ایجاد پارکینگ طبفاتی در ضلعی از کاروانسرای سعدالسلطنه و گود برداری در محوطه تاریخی و بین سه اثر ثبت شده هیجان هویتی شهر قزوین را براگیخته است.

این اقدام در روزهای نخست با حکم دادستانی ادامه یافت،‌ اما سرانجام در پیگیری‌هایی که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این زمینه داشت، موفق شد پس از سه روز فعالیت لودرها و بیل‌مکانیکی در این محوطه‌ی تاریخی را متوقف کند.

و توافقی بین نمایندگان شهری قزوین و میراث فرهنگی مبنی بر توقف پروژه‌ی گودبرداری تا پایان انجام مطالعات و بررسی این محوطه‌ی تاریخی حاصل گردید.

و پس از آن با ارائه‌ طرح مناسب از سوی سازمان زیباسازی و پس از تایید نهایی توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در صورت نیاز، کار ادامه داشته باشد. و گروه  ی باستان‌شناس برای بررسی این بخش کاوش نشده از محوطه‌ی تاریخی قزوین راهی قزوین شدند.

اما براساس خبری که روابط عمومی اداره شورای شهر قزوین در سایت این شورا منتشر کرد از بررسی موضوع بررسی پروژه پارکینگ سعدالسلطنه در جلسه‌ شورای شهر قزوین خبر داد که براساس آن با رأی قاطع ۱۳ عضو شورا، این تصمیم‌گیری نهایی شد که صلاح و تصمیم استاندار در پروژه پارکینگ سعدالسلطنه فصل‌الخطاب است.

و حالا پس از این اتفاقات، همسایگان دو محله‌ی قزوین به عنوان وارثان تاریخ و هویت این شهر، در نامه‌ای به مرتضی روزبه، استاندار قروین‌ از وی خواسته‌اند تا بیشتر به فکر هویت و تاریخ شهرشان باشد.

 

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.