مردم قزوین خود دست به کار نجات شهر باستانی شان شدند 

سرویس خبری روزنامه ارک- پس از نا امیدی مردم قزوین از  متولیان میراث فرهنگی قزوین ، خود مردم بومی محدوده‌ سعدالسلطنه قزوین برای نجات شهر باستانی‌شان اقدام کردند.

این گونه همت مردمی در قزوین بی سابقه نیست نجات خانه عین الدوله با همکاری مردم و تلاش محلی ها الگویی برای نجات تک تک آثار هوبتی شهرهاست.

شهروندان قزوینی با نگارش نامه ای به استاندار خواهان توجه بیشتر استانداری به هویت و تاریخ شهر شدند.

ایجاد پارکینگ طبفاتی در ضلعی از کاروانسرای سعدالسلطنه و گود برداری در محوطه تاریخی و بین سه اثر ثبت شده هیجان هویتی شهر قزوین را براگیخته است.

این اقدام در روزهای نخست با حکم دادستانی ادامه یافت،‌ اما سرانجام در پیگیری‌هایی که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این زمینه داشت، موفق شد پس از سه روز فعالیت لودرها و بیل‌مکانیکی در این محوطه‌ی تاریخی را متوقف کند.

و توافقی بین نمایندگان شهری قزوین و میراث فرهنگی مبنی بر توقف پروژه‌ی گودبرداری تا پایان انجام مطالعات و بررسی این محوطه‌ی تاریخی حاصل گردید.

و پس از آن با ارائه‌ طرح مناسب از سوی سازمان زیباسازی و پس از تایید نهایی توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در صورت نیاز، کار ادامه داشته باشد. و گروه  ی باستان‌شناس برای بررسی این بخش کاوش نشده از محوطه‌ی تاریخی قزوین راهی قزوین شدند.

اما براساس خبری که روابط عمومی اداره شورای شهر قزوین در سایت این شورا منتشر کرد از بررسی موضوع بررسی پروژه پارکینگ سعدالسلطنه در جلسه‌ شورای شهر قزوین خبر داد که براساس آن با رأی قاطع ۱۳ عضو شورا، این تصمیم‌گیری نهایی شد که صلاح و تصمیم استاندار در پروژه پارکینگ سعدالسلطنه فصل‌الخطاب است.

و حالا پس از این اتفاقات، همسایگان دو محله‌ی قزوین به عنوان وارثان تاریخ و هویت این شهر، در نامه‌ای به مرتضی روزبه، استاندار قروین‌ از وی خواسته‌اند تا بیشتر به فکر هویت و تاریخ شهرشان باشد.

 

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.