سرعت تخریب میراث فرهنگی در لیبی به حدی است که محققان می‌گویندمطالعه تاریخ این کشور درنسل‌های آینده تنها متکی به موزه‌ها و آزمایشگاه‌های بین‌المللی خواهد بود.

باوجود گذشت ۴ سال از ناآرامی‌های موسوم به بهارعرب در کشور لیبی که به خلع”معمر قذافی” و تحولات سیاسی دراین کشور انجامید، آثار مخرب این ناآرامی‌ها بر میراث فرهنگی این کشور همچنان ادامه دارد.

Untitled
به گزارش مجله نیچر به نقل از “ساوینو دی لیرینا” مدیر هیات باستان شناسی درمنطقه صحرا از دانشگاه “ساپینز” درمقاله‌ای که درهمین مجله چاپ شده است، گزارش مشروحی از وضعیت تخریب و غارت میراث فرهنگی لیبی ارائه داده است.
طبق همین گزارش خشونت، وندالیسم و قاچاق وتجارت آثار باستانی سایت های باستان شناسی و میراث فرهنگی و نیز بسیاری از آثار هنری سنگی پیش از تاریخ را از سال ۲۰۱۱ تاکنون از بین برده است.

121
او همچنین تاکید دارد که هرگونه بررسی درباره میراث فرهنگی لیبی باید با تمرکز بر آشیا وآثاری که درموزه ها و مجموعه‌های خصوصی وجود دارد، انجام شود. همچنین تاکید کرده است که پیش از تشدید تخریب ها باید تمامی آثارموجود دراین مجموعه‌ها و موزه ها باید شناسایی و به صورت دیجیتالی درسطح وسیعی دردسترس عموم مردم ومحققان قرار بگیرد.

او می گوید:«درمیان همه امیدها و انتظارات مثبتی که با بروز تحولات سیاسی دراین کشور شکل گرفته بود این ایده ونگرش مدرن نسبت به میراث فرهنگی وآثار باستان شناسی نیز قوت گرفته بود که آثار باستانی وفرهنگی دروازه و فرصتی برای مشارکت و هویت ملت‌ها و منبع بزرگ درآمد مالی و نیز تمرکز برای استقرار روابط مستحکم با دیگر کشورها و ملت‌های جهان هستند. اما اکنون همه این امیدها بکلی برباد رفته است.»
سرعت نابودی آثار به حدی است که به گفته او نسل آینده از دانشمندان ومحققان باید در آزمایشگاه‌های بین‌المللی آموزش ببینند.

488320_387004358033592_2052926273_n

دولت لیبی با با مشکل انواع گروه های شبه نظامی افراطی مواجه است. افتادن میلیون ها قبضه سلاح به دست افراد و گروه های شبه نظامی ، درگیری های خونین این گروه ها با همدیگر و مهمات منفجرنشده در مناطق درگیری به رخدادی عادی دراین کشورمبدل شده است.
نخست وزیر لیبی اخیرا اعلام کرده است که دولت با همۀ توان خود با گروه های شبه نظامی مقابله خواهد کرد و شهرهای طرابلس و بنغازی را از این گروه‌ها بازپس خواهد گرفت . اما ناظران می‌گویند لیبی پس از سرنگونی قذافی یک روز بی‌آشوب ندیده، و رو به ویرانی‌ است.

دسته بندی ها : اخبار گردشگری, گوناگون

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.