در طبیعت زیبای ایلام، به دیدار خرس ها بروید!

دره خرس‌ها که به زبان بومیان منطقه “در ون خرسه” شهرت دارد در بالاترین نقطه از کبیرکوه که ۲۷۲۶ متر ارتفاع دارد و در مقابل روستای چنارباشی در حوالی ۱۵ کیلومتری شهر بدره در استان ایلام واقع شده است. این دره یکی از کهن‌ترین خاستگاه‌های اصلی خرس قهوه‌ای در طبیعت وحشی ایلام است وسال هاست که محل زندگی این حیوان است و جز اسطوره‌های حقیقی استان ایلام به شمار می رود.

از دیرباز و از چند صد سال قبل اهالی منطقه اطراف بدره به دره خرس ها “در ون خرسه” می‌گویند و این نشان‌دهنده مشاهده این پستاندار با پراکنش بسیار عالی در کبیرکوه است. اما به جز اینها، بام کبیرکوه ایلام یکی از زیباترین زیستگاه‌های طبیعی است و آنجا هم خرس یکی از مهم‌ترین عناصر شکل دهنده حیات وحش منطقه به شمار می رود.

به گفته اهالی روستای “چنارباشی” برای رسیدن به این دره باید از روستای “گنجه” و نقطه معروف “کانی صیفی” عبور کرد، از نسل‌ها قبل، زبان به زبان آمده است که “در ون خرسه” خاستگاه اصلی خرس‌هاست و مردم بومی منطقه در ترددشان به آنجا با احتیاط آمد وشد می‌کنند، البته رفت و آمد به این منطقه به ندرت انجام می‌شود.

2015-01-31-18-32-03_deco

11622_670 20121121110544916_515917178_533x400

نگین متین

من نگین متین اقدم عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر و دارای مدرک کارشناسی ارشد اکوتوریسم و کارشناسی مدیریت جهانگردی از دانشگاه تبریز هستم. عاشق سفر و طبیعت هستم به همین دلیل علاقه داشتم رشته‌ام و کارم هم مرتبط با سفر باشه و عمده فعالیت‌هام در زمینه گردشگری هست. اولین فعالیت گردشگری‌ام رو در سال 92 با تولید محتوای گردشگری در ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک شروع کردم و بعدها فعالیت‌ام رو در وب سایت تخصصی گردشگری ارک توریسم، نشریه گردشگری کوله پشتی، اجرای رویدادهای گردشگری و پروژه‌ی یک دقیقه با تبریز ادامه دادم و راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی هستم. کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم از سال 93 راه اندازی شد و من به تولید محتوای گردشگری به زبان‌های فارسی، ترکی استانبولی و انگلیسی در این وب سایت 5زبانه می‌پردازم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.