دره راگه، طبیعتی بکر و ناشناخته در قلب کویر

استان کرمان به دلیل گستره پهناور و تنوع یکی از بی نظیرترین شرایط اقلیمی را برای اکوتوریسم در کشور به خود اختصاص داده است و جالب اینکه هر از چند گاهی مکانی جدید و بی نظیر از حیث گردشگری در این منطقه شناسایی و معرفی و به یکی از قطب های اصلی گردشگری تبدیل می شود.

دره راگه یکی از پدیده های طبیعی منحصر به فرد شهرستان رفسنجان و از جاذبه های گردشگری ناشناخته و بسیار زیبای استان کرمان است که در ۲۰ کیلومتری رفسنجان و در مسیر گردشگری دو جاذبه اکوتوریستی استان (روستای میمند و کلوت های شهداد) واقع شده است.

دلیل پیدایش دره، عبور رودخانه گیودری و سیلابهای منطقه در طول هزاران سال و فرسایش خاک ناشی از آن است. مخروط هاى نوک تیز و کله قندی، ستون ها و ستونک هاى فرسایشى، آرک ها و تیغه ها و دیواره هاى نوارى از جمله بخش هایى هستند که در این دره مشاهده مى شوند.

1412073272277234_large 77_big 84_big

در گوشه و کنار ستون ها و کنگره ها با اشکال متنوع و جالب به چشم مى خورند و بین آنها راه هاى تنگ و باریک و گاهى پهن و وسیع وجود دارد. علاوه بر این شکاف ها و سوراخ هاى بزرگ و کوچکى هم ایجاد شده اند که برخی طبیعی و برخی در گذشته های دور توسط انسانها ساخته شده است.

دره از شکل منحصر بفردی برخوردار است. اگر چه یکی دو دره شبیه به آن در دیگر نقاط کشور وجود دارد (تنگه رتیل در کویر لوت، کال جنی در طبس، غار-دره زینگان در ایلام) اما برخی از مزایا همچون دسترسی مناسب، آب و هوای خوب، امنیت و نزدیکی به زیرساختهای مناسب منطقه آن را از نقاط مشابه آن متمایز ساخته است.

مخروط هاى نوک تیز و کله قندی، ستون ها و ستونک هاى فرسایشى، آرک ها و تیغه ها و دیواره هاى نوارى که ارتفاع آن ها در برخی نقاط به صد متر نیز می رسد، از جمله بخش های خاص این منطقه است.

در گذر از باریکه های دره، به شکاف ها و سوراخ هاى بزرگ و کوچکى برخورد می کنید که برخی طبیعی و برخی دیگر در گذشته های دور توسط انسان ها ساخته شده است.

444842_993 دره-راگه-یکی-از-منحصربفرد-ترین-دره-های-کشور-در-رفسنجان-خانه-خشتی دره-راگه-یکی-از-منحصربفرد-ترین-دره-های-کشور-در-رفسنجان-خانه-خشتی.jpg-5

ویژگیهای دره راگه

  • مورفولوژی خاص دره (تقابل دشت مسطح و دره عمیق و اشکال و حجم های بوجود آمده بر اثر فرسایش)
  • امنیت منطقه به عنوان عاملی اساسی در جذب گردشگر غیر بومی
  • وجود فرودگاه رفسنجان در فاصله نزدیک به دره (۱۵ کیلومتر)
  • وجود جاده دسترسی خاکی به منطقه
  • بکر بودن  منطقه
  • عدم وجود عناصر و کاربریهای مزاحم مانند صنعتی ، نظامی و … در منطقه
  • وجود برخی از پرندگان مانند کبک، دراج، عقاب ، و … در اطراف دره و امکان برگزاری تورهای پرنده نگری
  • امکان برگزاری تورهای ستاره شناسی و … با توجه به عدم وجود نورهای مزاحم
  • این دره با مورفولوژی خاص خود می تواند یکی از مقاصد گردشگری زمین شناسی باشد، وجود معادن مس سرچشمه و بازدید از آنها می تواند مکمل سفر این گردشگران باشد.
  • این دره می تواند بخشی از مسیر گردشگری باشد که دو جاذبه اکوتوریستی استان (روستای میمند و کلوت های شهداد)را به یکدیگر وصل می نماید. و کسانی که به قصد طبیعت‌گردی به استان کرمان آمده اند این پدیده کم نظیر طبیعی را هم مشاهده نمایند.
نگین متین

من نگین متین اقدم عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر و دارای مدرک کارشناسی ارشد اکوتوریسم و کارشناسی مدیریت جهانگردی از دانشگاه تبریز هستم. عاشق سفر و طبیعت هستم به همین دلیل علاقه داشتم رشته‌ام و کارم هم مرتبط با سفر باشه و عمده فعالیت‌هام در زمینه گردشگری هست. اولین فعالیت گردشگری‌ام رو در سال 92 با تولید محتوای گردشگری در ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک شروع کردم و بعدها فعالیت‌ام رو در وب سایت تخصصی گردشگری ارک توریسم، نشریه گردشگری کوله پشتی، اجرای رویدادهای گردشگری و پروژه‌ی یک دقیقه با تبریز ادامه دادم و راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی هستم. کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم از سال 93 راه اندازی شد و من به تولید محتوای گردشگری به زبان‌های فارسی، ترکی استانبولی و انگلیسی در این وب سایت 5زبانه می‌پردازم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.