سرویس خبری روزنامه ارک-در سال گذشته میلادی ترکیه میزبان ۵۵۰ هزار گردشگر بود که برای انجام فعالیت‌های ورزشی مختلف به این کشور سفر کردند.

اتحادیه آژانس‌های مسافرتی ترکیه در گزارشی اعلام کرد: در سال ۲۰۱۴ این کشور بیش از ۹۰۰ میلیون دلار از بابت ارائه خدمات ورزشی به گردشگران خارجی و برگزاری رویدادهای بین المللی ورزشی درآمد داشته است.

براساس این گزارش سهم گردشگری ورزشی از کل درآمد صنعت گردشگری ترکیه در سال گذشته حدود ۱٫۵ درصد بوده که بیشترین سهم آن مربوط به فوتبال و گلف است که البته به گفته مقامات گردشگری ترکیه این آمار طی آینده‌ای نزدیک افزایش چشمگیری خواهد داشت.

یک گردشگر ورزشکار به طور متوسط دو برابر یک گردشگر معمولی در ترکیه هزینه می‌کند؛ در حالی که هزینه یک گردشگر خارجی در ترکیه حدود ۸۰۰ دلار است، اما یک گردشگر ورزشی در طول اقامت خود در ترکیه حدود ۱۶۴۸ دلار هزینه می‌کند.

این گزارش نشان می‌دهد، در سال ۲۰۱۴ از کل مبلغ ۱۲۰۰ میلیارد دلار درآمد جهانی گردشگری، حدود ۱۸۰ میلیارد دلار مربوط به گردشگری ورزشی بوده است.

در برخی کشورها سهم گردشگری ورزشی از کل درآمد صنعت گردشگری آن به ۲۵ درصد هم می‌رسد که ترکیه با سرمایه گذاری‌های جدید در راه‌اندازی تاسیسات ورزشی و میزبانی از تورنمنت‌ها و رویدادهای مختلف سعی دارد تا سهم گردشگری ورزشی خود را افزایش دهد.

هرساله بطور میانگین حدود ۱۲۰۰ تیم فوتبال اقدام به برگزاری اردوهای تدارکاتی در ترکیه می‌کنند که درآمد ۱۰۰ میلیون دلاری برای اقتصاد این کشور به همراه دارد. از این میان، حدود ۹۰ درصد تیم‌های فوتبال که در آنتالیا اردو می‌زنند، از کشورهای خارجی هستند و سالانه بالغ بر ۱۶ هزار گردشگر گلف از ترکیه بازدید می‌کنند.

ترکیه در جدول میزبانی از رویدادهای ورزشی جهان، رتبه هجدهم را دارد و طی هشت سال گذشته این کشور میزبان ۱۴ رویداد ورزشی بوده است.

 

دسته بندی ها : اخبار گردشگری

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.