درآمد ۹۰۰ میلیون دلاری ترکیه از گردشگری ورزشی

سرویس خبری روزنامه ارک-در سال گذشته میلادی ترکیه میزبان ۵۵۰ هزار گردشگر بود که برای انجام فعالیت‌های ورزشی مختلف به این کشور سفر کردند.

اتحادیه آژانس‌های مسافرتی ترکیه در گزارشی اعلام کرد: در سال ۲۰۱۴ این کشور بیش از ۹۰۰ میلیون دلار از بابت ارائه خدمات ورزشی به گردشگران خارجی و برگزاری رویدادهای بین المللی ورزشی درآمد داشته است.

براساس این گزارش سهم گردشگری ورزشی از کل درآمد صنعت گردشگری ترکیه در سال گذشته حدود ۱٫۵ درصد بوده که بیشترین سهم آن مربوط به فوتبال و گلف است که البته به گفته مقامات گردشگری ترکیه این آمار طی آینده‌ای نزدیک افزایش چشمگیری خواهد داشت.

یک گردشگر ورزشکار به طور متوسط دو برابر یک گردشگر معمولی در ترکیه هزینه می‌کند؛ در حالی که هزینه یک گردشگر خارجی در ترکیه حدود ۸۰۰ دلار است، اما یک گردشگر ورزشی در طول اقامت خود در ترکیه حدود ۱۶۴۸ دلار هزینه می‌کند.

این گزارش نشان می‌دهد، در سال ۲۰۱۴ از کل مبلغ ۱۲۰۰ میلیارد دلار درآمد جهانی گردشگری، حدود ۱۸۰ میلیارد دلار مربوط به گردشگری ورزشی بوده است.

در برخی کشورها سهم گردشگری ورزشی از کل درآمد صنعت گردشگری آن به ۲۵ درصد هم می‌رسد که ترکیه با سرمایه گذاری‌های جدید در راه‌اندازی تاسیسات ورزشی و میزبانی از تورنمنت‌ها و رویدادهای مختلف سعی دارد تا سهم گردشگری ورزشی خود را افزایش دهد.

هرساله بطور میانگین حدود ۱۲۰۰ تیم فوتبال اقدام به برگزاری اردوهای تدارکاتی در ترکیه می‌کنند که درآمد ۱۰۰ میلیون دلاری برای اقتصاد این کشور به همراه دارد. از این میان، حدود ۹۰ درصد تیم‌های فوتبال که در آنتالیا اردو می‌زنند، از کشورهای خارجی هستند و سالانه بالغ بر ۱۶ هزار گردشگر گلف از ترکیه بازدید می‌کنند.

ترکیه در جدول میزبانی از رویدادهای ورزشی جهان، رتبه هجدهم را دارد و طی هشت سال گذشته این کشور میزبان ۱۴ رویداد ورزشی بوده است.

 

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.