تخریب یا بازسازی حرم دانیال؟

سرویس خبری روزنامه ارک-قسمت شمالی بنای حرم دانیال نبی(ع) در شوش به علت گودبرداری غیراصولی فروریخت.

این دیوار قاجاری پهلوی در حالی ریخت که تحت فشار با این گودبرداری موافقت کردند و ناظرین در هنگام گود برداری حضور نداشتند.

نگرانی های سازمان میراث فرهنگی از آسیب به محوطه بقعه دانیال نبی در طی عملیات بازسازی حرم دانیال با فرو ریختن   دیوار الحاقی به اثبات رسید.

427658_944

این اثر به دلیل نزدیکی به محوطه شوش که در آستانه ثبت جهانی قرار دارد حائز اهمیت است و  به همین دلیل سازمان میراث فرهنگی از طرح توسعه حرم  دانیال ابراز نگرانی می کرد که مورد بی توحهی قرار گرفت و گودبرداری غیراصولی با هدف بازسازی حرم انجام شده و به دلیل بی‌توجهی قسمت شمالی حرم که ورودی حرم است فروریخت.

شوش

گود برداری هفته پیش و بدون کارگذاری  حایل و تکیه‌گاه  انجام شد ودیوار خم شده ترک برداشت و با تعطیلی کار به دلیل عدم برداخت پول پیمانکار و کارگران دیوار به خال خود رها شد.

این در حالی است که مسؤولان داخلی حرم به پیمانکار هشدار داده بودند که دیوار ترک برداشته و ترک آن در حال بزرگ شدن است. این ترک از دو روز پیش در دیوار حرم به وجود آمده بود.

قسمت فروریخته حرم شامل دیوار و کاشی‌های با قدمت زیاد است و از لحاظ معماری وجهه مهمی داشته است.این در حالیست که اوقاف مدعیست این دیوار قدمت تاریخی ندارد.

 

 

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

1 دیدگاه

  1. متاسفانه عدم بررسی مناسب و اقدامات بی مطالعه سبب از بین رفتن درصد اعظمی از میراث و هویتمان شده است و می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.