سرویس خبری روزنامه ارک-قسمت شمالی بنای حرم دانیال نبی(ع) در شوش به علت گودبرداری غیراصولی فروریخت.

این دیوار قاجاری پهلوی در حالی ریخت که تحت فشار با این گودبرداری موافقت کردند و ناظرین در هنگام گود برداری حضور نداشتند.

نگرانی های سازمان میراث فرهنگی از آسیب به محوطه بقعه دانیال نبی در طی عملیات بازسازی حرم دانیال با فرو ریختن   دیوار الحاقی به اثبات رسید.

427658_944

این اثر به دلیل نزدیکی به محوطه شوش که در آستانه ثبت جهانی قرار دارد حائز اهمیت است و  به همین دلیل سازمان میراث فرهنگی از طرح توسعه حرم  دانیال ابراز نگرانی می کرد که مورد بی توحهی قرار گرفت و گودبرداری غیراصولی با هدف بازسازی حرم انجام شده و به دلیل بی‌توجهی قسمت شمالی حرم که ورودی حرم است فروریخت.

شوش

گود برداری هفته پیش و بدون کارگذاری  حایل و تکیه‌گاه  انجام شد ودیوار خم شده ترک برداشت و با تعطیلی کار به دلیل عدم برداخت پول پیمانکار و کارگران دیوار به خال خود رها شد.

این در حالی است که مسؤولان داخلی حرم به پیمانکار هشدار داده بودند که دیوار ترک برداشته و ترک آن در حال بزرگ شدن است. این ترک از دو روز پیش در دیوار حرم به وجود آمده بود.

قسمت فروریخته حرم شامل دیوار و کاشی‌های با قدمت زیاد است و از لحاظ معماری وجهه مهمی داشته است.این در حالیست که اوقاف مدعیست این دیوار قدمت تاریخی ندارد.

 

 

۱ دیدگاه به ثبت رسیده است.

  1. sahar گفت:

    متاسفانه عدم بررسی مناسب و اقدامات بی مطالعه سبب از بین رفتن درصد اعظمی از میراث و هویتمان شده است و می شود.

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.