سرویس خبری روزنامه ارک-فعالان ناوگان اتوبوس رانی چند سالی است با بحران وضعیت نرخ بلیت و سوخت مواجه بوده و هربار هم از وضعیت نبود هیچ گونه حمایتی از سوی دولت گله مندند. اما این همه ماجرا نیست. به گفته فعالان صنعت حمل و نقل جاده ای هزینه های بالای این ناوگان و نبود حمایت دولتی منجر به تشدید نگرانی ها  برای امنیت مسافران شده است.

سالهاست ناوگان اتوبوس رانی با مشکلات بسیاری چون افزایش نرخ سوخت و ثبات نرخ بلیت مواجه است از سوی دیگر افزایش هزینه های این صنعت منجر به اعتراض برخی فعالان در این صنعت شده اگرچه به گفته آنها دولت قبل، به تعهدات خود در خصوص ارائه یارانه و حمایت های این چنینی عمل نکرد اما در دولت فعلی هم هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است که امید را به این صنعت بازگرداند. این در حالی است که به گفته رئیس اتحادیه شرکتهای تعاونی مسافربری افزایش ۲۰ درصدی نرخ بلیت اتوبوس صرفا به علت وضعیت تورم بوده نه حمایت دولت.

احمدرضا عامری، رئیس اتحادیه شرکتهای تعاونی مسافربری با بیان این که افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس به دلیل تورم اجرایی شد، گفت: مشخص نیست در پیش‌فروش بلیت‌های نوروزی اتوبوس نرخ‌ها به دلیل تردد یک سرخالی اتوبوس‌ها افزایش یابد.

به گفته او، در سال‌جاری افزایش نرخ نداشتیم، این در حالی بود که قیمت لاستیک، لوازم یدکی و ناوگان بسیار افزایش یافته است.

عامری با بیان این‌که قیمت ناوگان افزایش یافته به شکلی که قیمت یک اتوبوس حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان است، اما تغییرات چندانی در هزینه ها دیده نمی شود .

رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور در پاسخ به این پرسش که آیا همزمان با پیش‌فروش بلیت‌های نورزوی قیمت‌ها مانند سال‌های اخیر حدود ۲۰ درصد افزایش می‌یابد، گفت:«نمی‌توانم الان این را بگویم. هدف ما این است که بیشتر با دید مردم مسائل را می‌بینیم. ۱۱ ماه است که در ایران افزایش قیمت بلیت اتوبوس را نداشته‌ایم و نمی‌خواهیم برای تعطیلات عید فرصت‌طلبی کنیم. باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که مردم بلیت بخرند تا از طرفی هم مشکلات ما حل شود.

گرچه رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور می‌گوید افزایش حدود ۲۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس در پیش‌فروش نوروزی مشخص نیست، اما تجربه سال‌های اخیر نشان می‌دهد قیمت‌ها اوایل اسفندماه امسال ۲۰ درصد دیگر گران می‌شود تا در یک بازه ۴۵ روزه نرخ بلیت اتوبوس کشور ۴۰ درصد افزایش یابد. البته افزایش احتمالی ۲۰ درصدی قیمت بلیت در پیش‌فروش نوروزی تا پس از پایان تعطیلات عید اعمال می‌شود و پس از آن قیمت‌ها به حالت قبلی باز می‌گردد.

 

دسته بندی ها : اخبار گردشگری, گوناگون

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.