آبشار سوهان

آبشار سوهان در ۲۵ کیلومتری غرب شهرک طالقان البرز در موقعیت جغرافیایی E503910 N36134 در استان البرز واقع است. در فاصله تقریبی ۴ کیلومتری شمال غربی روستا قرار دارد. مسیر دسترسی از طریق راه مالروی قدیمی و رفتن به هفت چشمه و گذر از تپه زولکان و خشکه دره امکان پذیراست و در حدود ۱ ساعت و نیم پیاده روی در کوهستان باید انجام شود تا به این آبشار زیبا برسید. این آبشار بین اهالی روستا به (چُره) معروف هست . چُره در گویش مردم روستا به معنای محلی است که آب از بالا به پایین میریزد و البته اگر ارتفاع آب کم باشد به آن چُرنا میگویند.

آبشار سوهان

آبشار چُره یا سوهان، حدود ۱۲ متر ارتفاع دارد و دارای نهر دائمی و پر آب هست و حتی توی فصل پاییز هم مناسب است. به دلیل داشتن ارتفاعات صخره ای در این منطقه حداقل ۶ آبشار بلند وجود دارد که در فصل بهار پرآب هستند و به تدریج با کم شدن آب نهرها و کم شدن آب در تابستان خشک میشوند.غار معروف سوهان نیز در شمال این روستا پذیرای علاقمندان خویش است. در فصل زمستان، با هجوم سرما و یخ بستن آبشارها، جلوه دیگری، از طبیعت زیبای این منطقه، قابل مشاهده است.

سوهان 2

درختان مثمر که در باغات مورد استفاده است، مثل: گردو (جوز)، سیب (سیف)، زرد آلو (شُلانک)، گوجه سبز(الوک)، آلو ، آلوسیاه، انگور، گلابی، بادام، ذال ذالک (کهری)، گیلاس، سنجد، فندوق و نظایر آنها و درختان غیر مثمر نظیر: چنار (که درخت هفت چنار وسط روستا، کاملا مشهور است)، تبریزی، زبان گنجشک، شال، نارون، بید و برخی دیگر.

سوهان 4

در مرکز روستای سوهان، محوطه پارکینگ مانندی (موسوم به عسلی سر) در پایان جاده اصلی منتهی به روستا قرار دارد که در شمال آن، درخت چنار کهنسالی (چنار دار) سوهان با ۷ شاخه و تنه اصلی و قطری در حدود ۱۴ متر، قرار دارد. گفته میشود قدمت این درخت، به بیش از ۱۰۰۰ سال می رسد. این درخت نزد اهالی تقدس زیادی دارد.

1 دیدگاه

  1. Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.