دریاچه های شخصی خانگی در “شهر خورشید”

یک میلیونر لیتونیایی پروژه ای فوق العاده در نزدیکی شهر سسیس (لیتونی) آغاز کرد. وی بیش از ۳۰۰۰ هکتار از جنگل های وحشی را خریداری کرد که زمین آن سرشار از تپه ها و آب بوده است. و این گونه بود که سرزمین تماشایی “شهر خورشید” ساخته شد. نگاه کردن به تصاویر، روستای هابیت در فیلم “ارباب حلقه ها” را به یاد می آورد. طبیعت این منطقه بسیار سرسبز می باشد که چشم انداز آن آرامش بخش است.

شهر خورشید1

شهر خورشید ویژگی های خاصی دارد که در ادامه مطلب به شرح آن ها می پردازیم:

اول اینکه، در خانه های سه طبقه ای از مصالح بومی استفاده شده است و طراحی این خانه ها به گونه ای می باشد که پنجره های هر خانه از خانه دیگر قابل رویت نیست.

دوم، در نزدیکی هر یک از ۳۰۰ خانه موجود در این شهر، یک دریاچه کوچک و جنگل وجود دارد که هزینه همه این ها در این پروژه گنجانده شده است. (هر کدام از ۰٫۴ تا ۱٫۳ هکتار)

شهر خورشید

سوم، تمام خانه ها به فاضلاب مرکزی (یک تجهیزات خاص زیر ریشه های درختان صنوبر و کاج وجود دارد!)، اینترنت با سرعت بالا و برق مجهز شده است و هر خانه دارای یک پمپ حرارتی زمین گرمایی با عمق ۹۰ تا ۱۰۰ متر است که انرژی زمین را به گرما تبدیل می کند. میزان حرارت تولید شده در تمام طول سال برای گرم کردن خانه و آب کافی است. نیاز به استفاده از گرمای هیزم به روش سنتی احتمالا فقط در طول سردترین روزهای زمستان به وجود می آید. البته در هر خانه ای باید یک شومینه در دسترس باشد. علاوه بر این، خدماتی همچون جمع آوری زباله و دیگر امکانات شهری نیز موجود است.

شهر خورشید3

چهارم، در این شهر جنگلی منحصربه فرد، قوانین خاصی وجود دارد. برای مثال، ساخت یک حصار و استفاده از سگ نگهبان در این شهر ممنوع است. (حتی اگر سگ زنجیره ای باشد) سگ ها فقط مجاز به نگهداری در خانه هستند. دلیل این قانون گردش آزادانه گوزن های کوچک و سایر حیوانات وحشی در این شهر می باشد که مسلما پارس سگ ها این حیوانات را فراری خواهد داد.

شهر خورشید6

پنجم، در این شهر قوانینی نیز برای حفاظت از طبیعت وجود دارد. در هرگونه اقدامی برای توسعه باید به حفاظت از درختان و گیاهان بومی از قبیل خزه، گلسنگ، هدرا، و همچنین حیوانات جنگلی توجه شود. میزان سر و صدا نیز در این شهر کنترل می شود به طوری که جامعه به صورت آرام و مسالمت آمیز باقی می ماند و تنها صدای موجود صدای طبیعت است. آتش بازی نیز در این سرزمین ممنوع است زیرا سر و صدای آن بلند بوده و بیشتر خانه ها کاهگلی می باشند. هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه ی ورود به دریاچه ها و رودخانه را ندارند و دلیل آن حفاظت از ماهی ها و سایر جانوران آبزی و جلوگیری از آلودگی صوتی می باشد.

با یک مثال قیمت این خانه ها را بیان می کنیم. برای مثال قیمت یک خانه سه طبقه با تمام امکانات لازم و همچنین دارای یک دریاچه و جنگل به مساحت ۰٫۴۴ هکتار ۹۴۰۰۰ یورو می باشد. خالی از لطف نیست اگر به این نکته نیز اشاره کنیم که طراحی هر خانه منحصر به فرد بوده و هیچ ساختمان یکسانی از لحاظ طراحی وجود ندارد.

شهر خورشید از ریگا، پایتخت لتونی، حدود ۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

شهر خورشید2

شهر خورشید4

شهر خورشید5

شهر خورشید7

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

1 دیدگاه

  1. بسیار زیبا و عالی بود سپاس این گزارش خوب موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.