یک میلیونر لیتونیایی پروژه ای فوق العاده در نزدیکی شهر سسیس (لیتونی) آغاز کرد. وی بیش از ۳۰۰۰ هکتار از جنگل های وحشی را خریداری کرد که زمین آن سرشار از تپه ها و آب بوده است. و این گونه بود که سرزمین تماشایی “شهر خورشید” ساخته شد. نگاه کردن به تصاویر، روستای هابیت در فیلم “ارباب حلقه ها” را به یاد می آورد. طبیعت این منطقه بسیار سرسبز می باشد که چشم انداز آن آرامش بخش است.

شهر خورشید1

شهر خورشید ویژگی های خاصی دارد که در ادامه مطلب به شرح آن ها می پردازیم:

اول اینکه، در خانه های سه طبقه ای از مصالح بومی استفاده شده است و طراحی این خانه ها به گونه ای می باشد که پنجره های هر خانه از خانه دیگر قابل رویت نیست.

دوم، در نزدیکی هر یک از ۳۰۰ خانه موجود در این شهر، یک دریاچه کوچک و جنگل وجود دارد که هزینه همه این ها در این پروژه گنجانده شده است. (هر کدام از ۰٫۴ تا ۱٫۳ هکتار)

شهر خورشید

سوم، تمام خانه ها به فاضلاب مرکزی (یک تجهیزات خاص زیر ریشه های درختان صنوبر و کاج وجود دارد!)، اینترنت با سرعت بالا و برق مجهز شده است و هر خانه دارای یک پمپ حرارتی زمین گرمایی با عمق ۹۰ تا ۱۰۰ متر است که انرژی زمین را به گرما تبدیل می کند. میزان حرارت تولید شده در تمام طول سال برای گرم کردن خانه و آب کافی است. نیاز به استفاده از گرمای هیزم به روش سنتی احتمالا فقط در طول سردترین روزهای زمستان به وجود می آید. البته در هر خانه ای باید یک شومینه در دسترس باشد. علاوه بر این، خدماتی همچون جمع آوری زباله و دیگر امکانات شهری نیز موجود است.

شهر خورشید3

چهارم، در این شهر جنگلی منحصربه فرد، قوانین خاصی وجود دارد. برای مثال، ساخت یک حصار و استفاده از سگ نگهبان در این شهر ممنوع است. (حتی اگر سگ زنجیره ای باشد) سگ ها فقط مجاز به نگهداری در خانه هستند. دلیل این قانون گردش آزادانه گوزن های کوچک و سایر حیوانات وحشی در این شهر می باشد که مسلما پارس سگ ها این حیوانات را فراری خواهد داد.

شهر خورشید6

پنجم، در این شهر قوانینی نیز برای حفاظت از طبیعت وجود دارد. در هرگونه اقدامی برای توسعه باید به حفاظت از درختان و گیاهان بومی از قبیل خزه، گلسنگ، هدرا، و همچنین حیوانات جنگلی توجه شود. میزان سر و صدا نیز در این شهر کنترل می شود به طوری که جامعه به صورت آرام و مسالمت آمیز باقی می ماند و تنها صدای موجود صدای طبیعت است. آتش بازی نیز در این سرزمین ممنوع است زیرا سر و صدای آن بلند بوده و بیشتر خانه ها کاهگلی می باشند. هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه ی ورود به دریاچه ها و رودخانه را ندارند و دلیل آن حفاظت از ماهی ها و سایر جانوران آبزی و جلوگیری از آلودگی صوتی می باشد.

با یک مثال قیمت این خانه ها را بیان می کنیم. برای مثال قیمت یک خانه سه طبقه با تمام امکانات لازم و همچنین دارای یک دریاچه و جنگل به مساحت ۰٫۴۴ هکتار ۹۴۰۰۰ یورو می باشد. خالی از لطف نیست اگر به این نکته نیز اشاره کنیم که طراحی هر خانه منحصر به فرد بوده و هیچ ساختمان یکسانی از لحاظ طراحی وجود ندارد.

شهر خورشید از ریگا، پایتخت لتونی، حدود ۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

شهر خورشید2

شهر خورشید4

شهر خورشید5

شهر خورشید7

۱ دیدگاه به ثبت رسیده است.

  1. حمید گفت:

    بسیار زیبا و عالی بود سپاس این گزارش خوب موفق باشید

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.