با کوه قاتل آشنا شوید

پاکستان سرزمین قله‌های بلند

اگر با جاذبه‌های فرهنگی و زیبایی‌های طبیعت پاکستان آشنا شوید به طور قطع نظرتان درباره این کشور تغییر خواهد کرد.

 آیا می‌توانید بگویید چقدر پاکستان را می‌شناسید؟ این کشور با جنگ و خشونت همچنین عملیات‌های تروریستی شناخته می‌شود اما اگر با جاذبه‌های فرهنگی و زیبایی‌های طبیعت پاکستان آشنا شوید به طور قطع نظرتان درباره این کشور تغییر خواهد کرد.

دریاچه‌های زیبا، کوه‌های سر به فلک کشیده، کوهستان‌های پوشیده از برف و سبزه زارهای پوشیده از گل تنها بخشی از طبیعت بکر پاکستان است که تلاش داریم آنها را معرفی کنیم.

خبرهای رسانه‌ای چهره منفی پاکستان را پر رنگ گرده‌ اما چهره زیبای پاکستان که کمتر به آن توجه می‌شود،‌بسیار دیدنی‌تر است.

فقط ۱۴ قله در جهان است که ارتفاع آنها از ۸ هزار متر بلندتر است که از این تعداد ۵ قله در پاکستان قرار دارد. از جمله این قله‌ها می‌توان به «کی تو»،«نانگا پربت»،«گاشربرم ون»،«برود پیک» و «گاشر برم تو» اشاره کرد.

«کی تو»

کی تو مرتفع‌ترین کوه پاکستان است که با نام ماونت گدون‌آستن و شاه‌گوری (پادشاه سفید) نیز معروف است. کی تو بعد از کوه اورست دارای بلند‌ترین قله جهان است که ارتفاع آن به ۸۶۱۱ متر می‌رسد و در رشته کوه‌های قراقرم واقع شده است.

کی تو اولین بار در ۳۱ جولای سال ۱۹۵۴ به وسیله ۲ کوهنورد ایتالیایی فتح شد. سعود بر کی تو از سعود بر اورست مشکل‌تر و خطرناک‌تر است.

ir2678

 نمایی از کوه کی تو یا پادشاه سفید بلند‌ترین قله پاکستان

ننگا پربت: میدان پری‌ها یا کوه قاتل

ننگا‌پربت نهمین کوه بلند جهان و دومین قله مرتفع در پاکستان است که ارتفاع آن به ۸۱۲۵ متر می‌رسد.

از ننگا‌پربت به عنوان کوه قاتل نیز یاد می‌شود زیرا تا کنون کوهنوردان و ورزشکاران زیادی برای سعود به قله این کوه جان خود را از دست داده‌اند.

میدان‌پری‌ها زیباترین نقطه کوه ننگاپربت است. مرکل سرپرست یک تیم کوه‌نوردی که ورزشکارانی از آلمان و آمریکا در آن حضور داشتند برای اولین بار در سال ۱۹۳۲ نام میدان‌پری‌ها را برای نقطه‌ای از این کوه که در ارتفاع ۳۳۰۰ متری قرار دارد انتخاب کرد و از آن پس این نام ماندگار شد.

کوه‌ننگا‌پربت زیباترین کوه پاکستان است و هر ساله جهانگردان و ورزشکاران زیادی از آن بازدید می‌کنند البته بعد از کشته شدن ۱۰ گردشگر خارجی در رشته کوه‌های هیمالیا تعداد بازدید‌کنندگان کاهش یافته است.

ir2678-1

ir2678-2

ir2678-3

 نمایی از ارتفاعات کوه ننگا پربت معروف به میدان پری‌ها

 گاشر برم ون

گاشر برم ون یازدهمین قله بلند جهان و سومین کوه مرتفع در پاکستان است به این کوه، قله پنهان و به زبان محلی بلتی کوه زیبا نیز گفته می شود.

کوه گاشر برم ون در رشته کوه‌های قراقرم واقع در شمال پاکستان قرار دارد که ارتفاع آن ۸۰۸۰ متر است. این کوه اولین بار در ۵ جولای سال ۱۹۵۸توسط پیت شوننگ و اندی کافمان ۲ ورزشکار آمریکایی فتح شد.

ir2678-4

برود پیک:

برود پیک دوازدهمین کوه بلند دنیا و چهارمین قله بلند پاکستان است. این قله در رشته‌کوه‌های قراقرم نزدیک مرز چین و پاکستان قرار دارد که ارتفاع آن به ۸۰۴۷ متر می‌رسد و اولین بار در ۹ ژوئن ۱۹۵۷ توسط یک تیم کوهنوری استرالیا فتح شد.

برود‌پیک ۸ کیلومتر با کوه کیتو فاصله دارد. داشتن ۲ قله از ویژگی‌های جالب کوه برود پیک است بیشتر ورزشکاران به اشتباه قله کم‌ارتفاع‌تر را که در ارتفاع ۸۰۴۸ متری قرار دارد فتح می‌کنند اما قله واقعی این کوه در ارتفاع ۸۰۵۱ متری قرار دارد.

ir2678-5

 گاشر‌برم تو

گاشر‌برم تو سیزدهمین کوه مرتفع جهان و پنجمین قله بلند در پاکستان است که در رشته‌کوه قراقرم واقع شده و ارتفاع آن به ۸۰۳۵ متر می‌رسد و بین پاکستان و چین قرار دارد. گاشر‌برم‌تو اولین بار در سال ۱۹۵۶توسط لارچ و ویلن پارت ورزشکاران استرالیایی فتح شد.

ir2678-6

گاشر برم فور

گاشر برم فور هفدهمین کوه بلند جهان و ششمین قله بلند پاکستان است که ارتفاع آن به ۷۹۲۵ متر می‌رسد و بین پاکستان و چین قرار دارد.

این کوه اولین بار در سال ۱۹۲۸ توسط یک تیم کوهنوردی ایتالیایی فتح شد.

ir2678-8

دستا‌غل‌سر

دستا‌غل‌سر در رشته‌کوه قراقرم و در دورترین نقطه شمال پاکستان یعنی منطقه گوجل قرار دارد. این کوه نوزدهمین کوه بلند جهان و هفتمین قله بلند پاکستان است که ارتفاع آن به ۷۸۸۵ متر می‌رسد.

دستا‌غل از ارتفاع ۷۴۰۰ متری به بعد دارای سه قله است که قله شمالی ۷۸۸۵ متر ارتفاع قله میانی ۷۷۶۰ متر ارتفاع و قله جنوب شرقی ۷۵۳۵ متر ارتفاع دارد.

ir2678-9

کیو‌نانگ چیش

کیونانگ چیش دومین کوه بلند رشته‌کوه هسپر موزتاگ است که ارتفاع آن به ۷۸۲۳ متر می‌رسد و بیست و یکمین کوه بلند جهان و هشتمین قله مرتفع در پاکستان است.

این کوه اولین بار در سال ۱۹۷۱ فتح شد و بعد از آن به جز سال ۱۹۸۸ هیچ کوهنوردی نتوانست کوه کیونانگ چیش را فتح کند.

ir2678-10

ماشر‌برم ون

ماشر‌برم ون که به کی ون نیز مشهور است در منطقه گانچهه از توابع گیلگت و بلتستان واقع شده و در ارتفاع ۷۸۸۱ متر می‌رسد و بیست ودومین کوه بلند جهان و نهمین قله مرتفع پاکستان می‌باشد.

معنای ماشر برم مشخص نیست اما برخی معتقدند در زبان محلی ماشا به معنای ملکه است و ماشربرم به معنای ملکه قله‌ها می‌باشد.

ماشر‌برم به برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ توسط یک تیم کوهنوردی آمریکایی و پاکستانی فتح شد.

ir2678-11

بتورا‌سر

بتورا‌سر که به بتورا‌ون نیز مشهور است بیست پنجمین کوه مرتفع جهان و دهمین قله مرتفع پاکستان است که ارتفاع آن به ۷۷۹۵ متر می‌رسد.

این کوه اولین بار در سال ۱۹۶۷ فتح شد.

 منبع:farsnews.com

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.