اولین خانه درختی جهان که سکوتی آرامش بخش را به ساکنانش هدیه می‌دهد

زندگی در دنیای پر سرو صدای امروزی، همان قدر که آزار دهنده است برای سلامت روحی و جسمی انسان نیز مضر و خطر آفرین است. برای ساخت بهشتی امن بدور از هجوم هر نوع آلودگی‌ صوتی، استودیوی معماری بلو فارست (Blue Forest)، اولین خانه‌ی درختی دارای عایق صوتی جهان را، طراحی و اجرا کرده است. برای آشنایی بیشتر با این سازه‌ی جالب توجه ما را در ادامه‌ی این مطلب همراهی کنید.

این خانه‌ی درختی که از ظاهری دوست داشتنی نیز برخوردار است، توسط الوارهای چوبی و اصول مهندسی در زمینه‌ی اکوستیک و صدا ساخته شده و  در کل می‌توان آن را به یک پیله‌ی کرم ابریشم تشبیه نمود. این سازه زیبا و کارآمد محصول همکاری مشترک جان لویس (John Lewis) و شرکت بریتانیایی” Quiet Mark” بوده و قرار است به بیمارستان و آسایشگاه کودکان خانه درختی بلوط (The Chestnut Tree House Children’s Hospice) درساسکس غربی اهدا شود.

Blue-Forest-Quiet-Treehouse-6

Blue-Forest-Quiet-Treehouse-5

همانگونه که گفتیم این خانه‌ی درختی مجلل، محصول شرکت بلو فارست است که پیش از این نیز، ما را با خانه‌های درختی زیبایش شگفت زده کرده بود، از این روی طراحی و اجرای این سازه جالب توجه چندان دور از انتظار نبود.  این خانه در واقع  از یک درخت کوچک که در بیشه زارها می‌روید الگو گرفته شده و روی ۳ ستون و پایه که شبیه به تنه‌ی درختان طرح ریزی شده‌اند، قرار گرفته است.

Blue-Forest-Quiet-Treehouse-4

این منزلگاه درختی دنج و امروزی، با نسل جدید تجهیزات و امکانات صوتی مجهز شده است، همچنین  اصول مهندسی ساخت  نیز در تولید آن به خوبی رعایت شده، تا محیطی آرام و بدون سرو صدای خارجی را برای کودکان و والدین‌شان فراهم کند. درمجموع می‌توان گفت طراحان در ساخت آن تمامی امکانات رفاهی را  جهت آسودگی خاطردهر چه بیشتر خانواده‌ها، مد نظر قرار داده‌اند.

Quiet_Treehouse_Blue_Forest_2

quiet_treehouse-17

گروه سازنده در هنگام طراحی و اجرای این خانه‌ی درختی با چالشی جدی مواجه بودند، این که چگونه خانه درختی معمولاً نه چندان ضروری و بی‌استفاده را، به محیطی امن و مناسب برای قرار گیری طولانی مدت در بیرون از منزل تبدیل کنند و در عین حال  به قدر کافی نیز استحکام و دوام آن را حفظ کنند. به همین دلیل، گروه سازنده این خانه را به صورت کاملاً مستقل و بدون وابستگی به یک درخت واقعی طراحی نمودند. مواد و لوازم استفاده شده در این سازه از سوی شماری از شرکت‌ها و برندهای معروف و معتبر به گروه سازنده اهدا شدند که از آن جمله می‌توان به کبونی (Kebony)، آکوستی‌بلاک (Aquistiblok) و راک وول (Rockwool) اشاره کرد.

Quiet-Mark-John-Lewis-Quiet-Treehouse-Designed-by-Blue-Forest-6-1024x683

خانه‌ی درختی آرامش، در لندن و در جریان برگزاری نمایشگاه “خانه‌ی ایده‌آل” در معرض دید عموم قرار گرفت.

QuietTreeHouse2

The_3_Million_AED_treehouseBuro_cover

treehouse_image

منبع INHABITAT

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.