شهرستان چرداول یکی از شهرستانهای  استان ایلام  است که مرکز آن شهر سرابله می‌باشد. اکثریت مردم شهرستان چرداول کرد زبان هستند که با لهجه کلهری تکلم می کنند.

ir2668

شهرستان چرداول با مساحت ۲۲۳۶ کیلومتر و جمعیت ۸۲۰۰۰ نفر در شمال شرقی استان ایلام که ۰۹/۱۱ درصد مساحت استان را شامل می شود واقع شده است . این شهرستان از شمال به استان کرمانشاه ، از شرق به استان لرستان و از غرب و جنوب به شهرستان ایلام محدود است . فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان ۳۵ کیلومتر مربع است.

ir2668-1

از نظر قدمت تاریخی دارای آثار باستانی فراوانی است از آن جمله شهر باستانی سیروان در  بخش شیروان و قلعه سام مربوط به دوره ساسانی در روستای چم بور چرداول و همچنین پل تاریخی دوره ساسانی و بسیاری آثار دیگر از جمله کوههای قابل ذکر این شهرستان « لنه » و « چرمین» که در حد فاصل دو منطقه شیروان چرداول امتداد دارد ، میتوان اشاره نمود . پل تاریخی بیژنوند یا بیجنوند، تپه های باستانی (دوآوان) در نزدیکی سرابله، قلعه هره قلوس در روستای موشکان، قلعه و دیوار دفاعی کوه خرمه،آثار متعدد در روستاهای زنجیره . شباب، آتشکده موشکان در نزدیکی شهر سرابله و … ازجمله آثار شاخص دیگر این شهرستان محسوب می گردند .

ir2668-4

ir2668-5

ir2668-2

ir2668-3

منبع: bartarinha.ir

دسته بندی ها : گوناگون

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.