ایرانیان از ۱۷۰۰ سال پیش آپارتمان نشین بودند!

غار کرفتو، یکی از زیباترین و جالب ترین جاذبه های گردشگری استان کردستان است. این غار در فاصله ۷۲ کیلومتری شهرستان دیواندره قرار گرفته است. راه اصلی دسترسی به غار کرفتو از طریق جاده تکاب است که در این مسیر به بخش گوربابا علی می رسید و بعد از آن روستای یوز باش کندی قرار دارد.

غار کرفتو محصول مشترک انسان و طبیعت است، چرا که بخش هایی از آن با دست کنده شده و یکی از غارهای صخره ای دیدنی و منحصر به فرد است که از آن به عنوان نخستین معماری آپارتمانی یاد می کنند.

1

2

 

3

مورخان قدمت این جاذبه طبیعی- تاریخی را مربوط به ۱۷۰۰سال پیش می دانند و به خاطر وجود کتیبه‌ ای یونانی بر سر در یکی از اتاق‌ های طبقه سوم، که از این غار به عنوان معبد هراکلس نام برده‌ است، آن را معبد الهه یونانی نامگذاری کرده اند. در این کتیبه آمده است: «این خانه هراکلس است، هر کس در آن وارد شود در امان است.» احتمالا این غار مدتی محل سکونت سلسله سلوکیان بوده است که پس از فتوحات مهرداد دوم اشکانی، رو به غرب در حال حرکت بودند. همچنین نمونه سفال‌ها و اشیای به دست آمده، ادامه سکونت انسان را در طول دوران تاریخی اشکانی و ساسانی و دوران اسالمی یعنی سده‌های ششم تا هشتم ه. ق مسجل می‌سازد.

غار کرفتو در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ خورشیدی، به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

5

7

6

نکته جالب در مورد غار کرفتو این است که نشان از نوعی زندگی آپارتمان نشینی و معماری متفاوت و جدید دارد. در قسمت جلویی غار، چهار طبقه معماری صخره ای و دست کند ایجاد شده که در هر طبقه علاوه بر ایجاد اتاق های تو در تو، با پنجره ها و نورگیرهایی به فضای بیرونی و درگاهی های مربوطه ساخته شده اند. دالان ها و راهروهای عبوری به منظور ارتباط به طبقات، پله ای تراشیده شده، در سنگی و حتی ایجاد جای مناسب کلون و چفت و بست پنجره ها و درگاهی ها باعث تامین امنیت هر قسمت می شده و این موضوع نشان از نوعی معماری پیشرفته، در آن زمان دارد.

این غار در ارتفاعی بیش از ۱۰۰متر از سطح زمین قرار دارد که برای رسیدن به آن باید بیش از ۱۸۰پله را طی کرد. دالان طبیعی غار بیش از ۶۰۰متر است که ارتفاع سقف آن از ۱تا ۱۲متر متفاوت است.

مـوقـعـیـت غار به گـونه‌ای است که به طـور کـلـی بادگـیـر نبوده و در زمـسـتان دامـنـه جـنـوبـی را نـمـی‌پـوشـانـد، در حـالـی که ۵۰۰مـتـر دورتـر و در جـنـوب‌ شرقی، غار بادگـیـر بـوده و بـرف آن را کاملا مـی‌پـوشـانـد. به همین دلیل است که در زمـسـتان‌ها و هـنگام سـرما، درون غار گـرم و در تابـسـتان به خاطر کـوران باد، غار خـنک می‌شود.

4

8

9

منابع :خبرگزاری میراث آریا و سایت همشهری آنلاین

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.