شمال ایران به دلیل شرایط جوی و طبیعت زیبا و منحصر به فردی که دارد به عنوان یکی از مقاصد گردشگری و تفریحی بین ایرانیان شناخته می شود و سالانه گردشگران زیادی از سرتاسر ایران و حتی جهان به این منطقه سفر می کنند . یکی از جاذبه های دیدنی این منطقه دریاچه سد سقالکسار است که به عنوان تمیزترین تفرجگاه گیلان لقب گرفته است. این بار اگر گذرتان به شمال افتاد مسیرتان را به سمت مرکز گیلان کج کنید و سقالکسار را ببینید.

دریاچه سد سقالکسار در روستایی به این نام در استان گیلان ، ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رشت ، بین راه آقاسید شریف تا جیرده قرار دارد. ارتفاع دریاچه سقالکسار از سطح دریا ۶۴ متر، طول دریاچه در حدود ۶۰۰ متر و عرض آن ۵۰۰ متر است.

69537914

کلمه سقالکسار به‌ معنای محل آب خوردن پرندگان است. در گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا می‌آمدند و از چشمه‌ موجود در آن آب می‌خوردند به همین خاطر این روستا “سقالکسار” نامیده شده است.

-سقالکسار-1389545764

پاکیزگی این روستا یکی از ویژگی های مهم آن است و یکی از دلایل این پاکیزگی اجرای طرحی توسط شورای اسلامی این روستا مبنی براینکه در هنگام ورود هزینه ای از گردشگران دریافت می کنند و یک کیسه زباله به آنها می دهند تا زباله های خود را در طبیعت رها نکنند و در کیسه بریزند ، در صورتی که کیسه های زباله ی پر شده در زمان بازگشت به متصدیان برگردانده شود در ازای آن دو سوم ورودی پرداخت شده را پس بگیرند.

sadso2
چشم انداز زیبا و سرشار از سکوت دریاچه ای که انبوهی از درخت های جنگلی سر به آسمان کشیده  آن را احاطه کرده است و مزارع برنج و بوی شالی و خوشه های طلایی رنگش در این فصل از سال ، جلوه دیگری به این روستای خوش آب و هوا بخشیده است که با تعدادی وسیله ی ساده مثل : دوربین عکاسی ، چادر مسافرتی ، صندلی تاشو و یک فلاسک چای می توانید در نهایت آرامش از این طبیعت بکر استفاده کرده و خستگی سفر را به در کنید.

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.