بیش از ۸۰ درصد از تپه‌ باستانی «دین‌کتی» در امیرکلا که به دوره آهن مربوط می‌شود و به ثبت ملی نیز رسیده است، به‌دلیل زراعت و فعالیت‌های گسترده کشاورزان شخم خورده و در معرض تخریب کامل است.

علیرضا صادقی امیری، فعال میراث فرهنگی با بیان این که این تپه از محوطه های باستانی ارزشمند کشور محسوب می شود، هم اکنون با تخریب های جدی مواجه است، گفت: این تپه باستانی نه تنها در معرض آسیب های جدی کشاورزان قرار گرفته بلکه به مکانی مناسب برای حفاری غیرمجاز سودجویان آثار تاریخی تبدیل شده است، به طوری که در جای جای آن با گودال های عمیقی مواجه می شوید که به قصد دستیابی به آثار تاریخی حفر شده است.
صادقی امیری در گفت وگو با خبرگزاری میراث فرهنگی افزود: اکنون سطح محوطه باستانی دین کتی مملو از سفالینه و آثار تدفین حفاری های غیرمجاز است که آشفتگی جدی را در محوطه ایجاد کرده و لازم است متولیان میراث فرهنگی نسبت به حفاظت و رسیدگی اقدامات لازم را به عمل آورند.
وی یکی از دلایل ورود و فعالیت کشاورزان در این محوطه را مشخص نشدن حریم برای این تپه اعلام کرد.
تعداد ۳۰هزار و ۶۷۶ محوطه و اثر تاریخی در حالی تا سال ۹۰ در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده که فقط ۱۸۴۹ اثر براساس آخرین آمار موجود تا پایان سال۹۰ دارای حریم تعیین شده و مصوب است. این در حالی است که در میان آثار ثبت ملی شده در کشور ۳۰۷۴ محوطه تاریخی و باستانی وجود دارد که تا پایان سال ۹۰ فقط برای ۶۹ محوطه از این تعداد حریم مصوب ابلاغ شده است.

Amirkala-DINEH KETI_93_3_20 -i (5)

Amirkala-DINEH KETI_93_3_20 -i (45)

منبع: www.gardeshgaronline.com

دسته بندی ها : اخبار گردشگری

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.