خانه امیرنظام گروسی واقع در خیابان ششگلان که یکی از مناطق قدیمی شهر تبریز است، در دوره ناصرالدین شاه توسط امیر نظام گروسی، ادیب، سیاست مدار و خوشنویس عهد قاجار ساخته شده است.

عمارت امیرنظام در ۲ طبقه و با زیر بنای ۱۵۰۰ متر مربع در زمینی به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع ساخته شده است که شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی با باغچه‌ها و حوض‌های زیبا است.

ایوان سراسری توسط ۱۶ ستون با سرستون‌های زیبا نگه داشته شده است. پنجره‌های مشبک ارسی و شیشه‌های رنگی، گچبری‌های نمای شمالی و جنوبی، آینه‌کاری‌ها و گچبری‌های تالارهای داخلی و طنبی‌های طبقه فوقانی به زیبایی مجموعه می‌افزایند. زیرزمین خانه امیرنظام با حوض خانه‌ای وسیع و ستون‌های استوار در کنار آجرکاری سقف زیبایی بسیار چشمگیری دارد.

خانه امیرنظام در گذشته محل سکونت والیان آذربایجان بود. در دوره پهلوی از این عمارت به عنوان اداره دارایی و اداره فرهنگ استفاده شده است. این خانه در سال ۱۳۷۰ شمسی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خریداری و پس از مرمت و بازسازی و ثبت در فهرست آثار ملی، در سال ۱۳۸۵ به طور رسمی راه‌اندازی شده و اکنون با عنوان «موزه قاجار» مورد بازدید علاقمندان می‌باشد.

دلیل انتخاب این بنا به عنوان موزه قاجار، اهمیت بسیار زیاد خانه در دوره قاجاریه می‌باشد. از سال ۱۲۱۸ هجری قمری و در دوره فتحعلی شاه با ولیعهدی عباس میرزا، تبریز رسماً ولیعهد نشین شد و از آن پس محل زندگی ولیعهدهای قاجار بود.

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.