سهولان؛ دومین غار آبی ایران

سهولان به زبان کردی به معنی یخبندان است و مردم محلی غار را کونه کوتریعنی لانه کبوتر نیز می‌نامند دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.

غار سهولان از شگفتی های آفرینش است و بعد از غار علیصدرهمدان دومین غار آبی ایران به شمار می‌آید. این غار در روستای سهولان ۴۲ کیلومتری جنوب شرقی مهاباد در استان آذربایجان غربی واقع شده است. ارتفاع سقف غار سهولانتا سطح دریاچه به ۵۰ متر می‌رسد و عمق آب در برخی جاها به ۳۰ متر می‌رسد اختلاف دمای درون و بیرون غار بین ۱۰ الی ۱۵ درجه است. این غار در فهرست آثار طبیعی ملی ایرانی قرار دارد و در منطقه ای خوش و آب و هوای مهاباد قرار گرفته و هر چهار فصل سال در این منطقه شکوه خاص چشم انداز زیبایی دارد.

مساحت داخلی غار سهولانحدود ۶۰۰ مترمربع است و محتوای آن غارسنگ های آهکی است؛ همچنین این غار روزانه پذیرای حدود یک هزار گردشگر است که از همه‌ نقاط کشور برای دیدن این پدیده طبیعی به مهاباد سفر می‌کنند و اردیبهشت ماه نیز فصل مناسبی برای سفر به این منطقه است.

 

نادره مشهور

سلام، من نادره مشهور هستم، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد برنامه ریزی گردشگری از دانشگاه تبریز و مدیرعامل شرکت بینش فراگیر ارک سفر. به گردشگری، عکاسی و گرافیک علاقه مندم و در زمینه توسعه کسب و کارهای جدید نیز فعالیت دارم. فعالیت خود را در حوزه رسانه و گردشگری از سال 92 و از روزنامه ارک آغاز کردم. در ارک توریسم مقالاتی در حوزه جاذبه‌های گردشگری تاریخی تالیف میکنم. مدیر اجرایی پروژه یک دقیقه با تبریز هستم و ترجمه مقالات به زبان آلمانی و فرانسه را بر عهده دارم. به واسطه علاقه به برنامه نویسی و گرافیک بخشی از مسئولیت توسعه وب سایت ارک توریسم را نیز بر عهده گرفته ام. امیدوارم روزی ارک توریسم به مرجع اصلی اطلاعات گردشگری ایران و تبریز تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.