هر چند با بازگشایی مدارس و فرارسیدن پاییز حجم مسافرت ها کاهش می یابد، اما بسیاری معتقدند پاییز جنگل های ارسباران در شمال استان آذربایجان شرقی چشم انداز وصف نشدنی دارد. این تابلوی بی نظیر طبیعت در دل کوه های صعب العبور قرار دارد که طی سال های متمادی بافت طبیعی خود را از انواع حوادث طبیعی و مصنوعی حفظ کرده است. این منطقه ی سحرانگیز با وسعت بیش از ۷۰ هزار هکتار از شمال به رود ارس و از مشرق به مشکین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را دربر می گیرد.

نام هایی که جنگل ارسباران در دوران مختلف به خود گرفته، عبارتند از: ارسبار یا آرازبار، قره داغ یا قراچه داغ.

این منطقه زیبا شامل زیستگاه حیواناتی از جمله: خرس قهوه ای، خوک وحشی، روباه، شغال، گرگ، سیاه گوش و …، پرندگانی از قبیل کبک، کبک چیل، جی جاق، کلاغ نوک قرمز و پرندگان شکاری چون عقاب طلایی، شاهین و… همچنین از لحاظ پوشش گیاهی دارای گونه های مختلف گیاهی منحصربه فرد سرخدار، ممرز، بلوط، فندق، گردو، و سماق و غیره می باشد.براساس اعلام یونسکو، جنگل های ارسباران در زمره ۱۵ منطقه غنی جهان از نظر تنوع ژن های گیاهی و جانوری است.

اگر به فکر مکانی برای استراحت و اسکان در این مناطق هستید، ما قلعه درسی، مکیدی درسی، آینالو در کلیبر و چیچکلو در ورزقان را به شما توصیه می کنیم.

با دیدن این مناطق چشم نواز مطمئنا پاییز یکی از فصل های مورد علاقه تان خواهد شد.

123

456

13910816133021121_PhotoL

۹ دیدگاه به ثبت رسیده است.

 1. هرچند هنوز نتونستم به جنگلهای ارسباران سفر کنم، اما بنظر واقعا طبیعت جذاب و زیبایی داره و پاییز امسال حتما خواهم رفت.
  انشالله عکسهای که میگیرم رو هم برای سفرنامه ارسال میکنم.

  با تشکر

 2. S گفت:

  آذربایجان بهشت گم شده ایست که شاید به دلیل نزدیکی از چشک ها به دور مانده.

 3. mahnaz گفت:

  lotfan matasleb khod raa be emailam befrestid.

  sepas

 4. سعید آذر گفت:

  کلا تلاسهای شما در خصوص شناساندن بهشت پنهان نگاهداشته شده ارسباران قابل تقدیر وتشکر فراوان است ولی کیفیت بسیار بالای تصاویر و انتخاب سوژه های شما خود بسیار دلربایی میکند هر چه تلاش کردم گالری تصاویر شمارا پیدا نکردم تا از این تصاویر زیبا تنی چند مستفیض گردم لطفا راهنماییم بکنید.با تقدیر وتشکر فراوان

 5. عاطفه رضایی گفت:

  طبیعت ارسباران حرف نداره.عالیه

 6. يولدان كئچن گفت:

  سلام
  قره داغ سرزمین زیبایی هاست. اسم اصلی منطقه، “قره داغ” هست نه “ارسباران”. متاسفانه چند سالی هست کم کم اسم قره داغ داره به فراموشی سپرده میشه.

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.