سفری به دره سنگاب بیشه

دره سنگاب بیشه در مسیر شهرستان بافق به بهاباد قرار دارد. در صورتی که مسیر رودخانه فصلی در شرق این منطقه را بپیمایید وارد این دره خواهید شد. در مسیر بافق به روستاههای ییلاقی و یا بهاباد فرصت را غنیمت بشمارید و ساعتی برای بهره بردن از خنکای نسیم، کوههای این منطقه را برای توقف انتخاب کنید.

عبور از این دره نیازمند مهارتهای فنی و تجهیزات نیست ولی به دلیل باریک شدن مسیر در قسمتهایی از مسیر و وجود سنگابهای فراوان و آب جاری مسیر بشدت لغزنده است و نیازمند توجه مضاعف طبیعتگردان می باشد. وقتی امتداد مسیر رودخانه سرازیر شده از کوههای بلند در شرق بافق را بپیمایید سنگهای آبرفته صافی از کوه را در زیر پایتان احساس خواهید کرد و در اطرافتان کوههای سر به فلک کشده ای را خواهید دید که درختان بنه و انجیر کوهی را در دامن خود دارد.

دره-سنگاب-بیشه-در--113454-همگردی

کوچه های باریک با دیواره سنگی صیقل یافته از آب با پیچهای تند در انتهای دره گواه وجود جریانهای سیلابی بسیار شدید در این منطقه است. با پیمودن پستی و بلندی مسیر کم کم که به پیش بروید خود را در دره ای عمیق خواهید یافت که با جلو رفتنتان به تنگی می گراید. در انتهای دره و در نزدیکی قله، طاق سنگی بزرگی قابل مشاهده است که خود از جذابیتهای این منطقه است.

دره-سنگاب-بیشه-در--113452-همگردی

با دیدن شیارهای ایجاد شده بر تخته سنگهای بزرگ که توسط آب ایجاد شده است به قدرت آب لطیف ایمان می آورید، اینجاست که خواهید گفت قدرت آب از سنگ بیشتر است چرا که نرم نرمک دل سنگ را آب می کند.04aks2

چند کیلومتری پله کانی بالا می روید تخته سنگهایی را می بینید که در دلشان حجمی از آب را جای داده اند و به سنگآب معروفند. آبی زلال و نوشیدنی اما سردِ سرد چرا که دیواره های بلند کوهها از آفتاب مصونش داشته تا هم به مدت بیشتری آب تبخیر نشود و هم تگری بماند.

دره-سنگاب-بیشه-در--113451-همگردی

با پشت سر گذاشتن سنگآبها و کوچه های پی در پی کم کم فضا بازتر می شود با درختانی بیشتر و گلهای زرد و سرخ که فرش راه شده اند روبرو خواهید شد.

در انتهای کوچه راههای دره بیشه در کوهی را می بینید با منفذی بزرگ که باید از آن بگذرید چرا که راه بازگشت همین است البته گل آذین شده.

وقتی از کوه به پایین سرازیر می شوید شاید باورتان نشود چند ساعتی پیاده روی در کوه راه شما را به مبداء رسانده است که مقصد هم هست.

دره-سنگاب-بیشه-در--113455-همگردی

پیشنهاد می کنم برای یک بار هم که شده مسیر بکر دره سنگآب بیشه در بافق را بپیمایی دچرا که لذت کوهپیمایی با عبور از این مسیر خاطره انگیز و ماندنی خواهد بود.

نگین متین

من نگین متین اقدم عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر و دارای مدرک کارشناسی ارشد اکوتوریسم و کارشناسی مدیریت جهانگردی از دانشگاه تبریز هستم. عاشق سفر و طبیعت هستم به همین دلیل علاقه داشتم رشته‌ام و کارم هم مرتبط با سفر باشه و عمده فعالیت‌هام در زمینه گردشگری هست. اولین فعالیت گردشگری‌ام رو در سال 92 با تولید محتوای گردشگری در ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک شروع کردم و بعدها فعالیت‌ام رو در وب سایت تخصصی گردشگری ارک توریسم، نشریه گردشگری کوله پشتی، اجرای رویدادهای گردشگری و پروژه‌ی یک دقیقه با تبریز ادامه دادم و راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی هستم. کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم از سال 93 راه اندازی شد و من به تولید محتوای گردشگری به زبان‌های فارسی، ترکی استانبولی و انگلیسی در این وب سایت 5زبانه می‌پردازم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.